• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • recepsahan.net
    • recepsahan.net
    • recepsahan.net

Mustafa AKGÜL Kurucaşile’de Konferans verdi.

KURUCAŞİLE-Ekranların sevilen hocası İstanbul Başvaizi Mustafa AKGÜL Kurucaşile’de Konferans verdi. Akgül, Mevlid-i Nebi haftası dolayısıyla Kurucaşile Müftülüğünce düzenlenen “Efendimiz(sav)’in  İşaretiyle Mutlu Yuva” konulu konferansa katıldı. Konferansa İl Müftü Yardımcısı Hulusi GÜNER, ilçe kaymakamı Muhammet GÜZEL, Belediye Başkanı Mehmet Zihni SAYIN, ilçe müftüsü Recep ŞAHAN,   ilçe protokolü, ilçede görevli din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

 Merkez Aliağa camii Müezzin Kayyımı Selami PAMUK’un  Kur’an tilavetiyle başlayan program ilçe müftüsü Recep ŞAHAN’ın açılış konuşmasıyla devam etti. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 2019/1441 Mevlid-i Nebi Haftası SİNEVİZYONU gösterimi yapıldı.

Sunuculuğunu İlyasgeçidi  Köyü Camii İmam-Hatibi Abidin ÇAKMAK’ın  yaptığı programda daha sonra kürsüye Mustafa AKGÜL geldi. Akgül konuşmasında, 55 senelik hayat tecrübesi ile edindiği birikimle Hz. Peygamber’in hayatından örnekler vererek   Mutlu ailenin ve mutlu yuva kurmanın formüllerini anlattı. Akgül özetle  şunları belirtti:

“Mutlu bir yuva için şu yapılacakları  üç başlıkta toplayabiliriz. Evlilik öncesi yapılması gerekenler, evlendikten sonra yapılması gerekenler ve evlilik yıkılmaya yüz tutmuşsa yapılması gerekenler. Evlilik öncesi yapılacak en önemli iş şudur. İki taraf için de maddi değil manevi yönler aranmalıdır. Zira maddi olanlar geçicidir. Ama manevi değerler kalıcı olanlardır. Zaten Hz. Peyamber de siz dindar olanı seçin ki eviniz bereket görsün demiştir. Evlendikten sonra da eşler birbirlerine Allah’ın birer emaneti olarak bakmalıdırlar. Böyle bakarlarsa emanetin asıl sahibi devamlı hatırda tutulur ve ona göre davranılır .Eşlerin hatası aile dışına çıkmamalıdır. Ailede cinsellik ihmal edilmemelidir. Özellikle yataklar terkedilmemelidir. Her haram bir bombadır. Harama helale dikkat edilmelidir. Ailede dede ve nineler yani aile büyükleri bir dua çınarı olarak görülmelidir. Eşler özür dilemeyi ve teşekkür etmeyi bilmelidir. Yine ailede huzur aranıyorsa ibadet olmalıdır. Huzur için huzura durmak lazım. Mutlu bir yuva cennetin şubesidir. Evlilikler sadece dünya için değildir. Evlilikler cennete kadar uzanmalıdır. Evlilikler yıkılmaya yüz tutmuşsa müzakere yolu açık olmalıdır. Evliliği kurtarmak için rol yapılabilir. Bu hususlarda hocalara da danışılmalıdır. Hocalarımız da manevi doktorlardır. Bir de boşanmalardan evvel dini ve resmi nikaha dokunmadan eşler fiili ayrılık yoluna giderse bir süre sonra pişmanlık meydana geliyor ve tekrar dönüyorlar. Böylece yuva da yıkılmaktan kurtuluyor.”

Bir buçuk saatlik konferansın sonunda konuşmacı Mustafa AKGÜL’e ilçe Müftülüğünce hediye takdimi yapıldı. Arapça MUHAMMED yazılı tabloyu İlçe Kaymakamı Muhammet GÜZEL verdi.13.11.201966 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SOSYAL MEDYA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret257909
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.68576.7124
Euro7.22287.2518
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi
Saat