• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • recepsahan.net
    • recepsahan.net
    • recepsahan.net

KURUCAŞİLE'DE OKULLARDA "BAĞIMLILIK" SEMİNERLERİ DÜZENLEDİK

Kurucaşile Müftülüğü tarafından Yeşilay Haftası dolayısıyla ilçedeki tüm ortaokullarda bağımlılık seminerleri düzenlendi.

Sigara, Alkol ve Teknoloji Bağımlılığı konularının işlendiği seminerler İlçe Müftüsü Recep Şahan tarafından slayt sunum eşliğinde verildi. Hisar Pirireis Ortaokulu, Sarıderesi Ortaokulu ve İlyasgeçidi Ortaokulu öğrencilerine yönelik verilen seminerlerin sonuncusu  Kurucaşile Ortaokulunda   yapıldı.

 "SİGARADAN HER YIL 100 BİN  KİŞİ ÖLÜYOR"

Seminerlerde konuşan ilçe müftüsü Recep Şahan "Sigaranın sinsi bir düşman olduğunu, ülkemizde her yıl 100 bin insanı sigaraya kurban verildiğini belirterek şunları söyledi:

"Dünyada her yıl 6 milyon insan sigaradan ölüyor. Ülkemizde de 100 bin insan ölüyor. Bu ne demek? Ülkemizde her gün bir uçak düşüyor ve kurtulan olmuyor. Ya da her gün 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor ve kurtulan olmuyor demektir. Aslında her gün bütün bunlar oluyor. Ama farkında değiliz bile. O yüzden sigara sinsi bir düşmandır diyoruz. Bakınız 1.5 milyar nüfuslu Çin’de Koronavirüs’ten sadece 2500 kişi ölmüş. Sayı az ama etkisi büyük. İnsanlar panikte. Ancak bu ülkede yılda 100 bin kişi SİGARA sebebiyle ölüyor ve kimse farkında bile değil. Sigara adeta kitle imha silahı. Kanser başta olmak üzere 200 çeşit hastalığın sebep oluyor. Günde bir paket sigara içen bir kişinin vücudunda 20 senede 7 kg katran birikiyor. Bugün en ucuz sigara 11.5 TL. Günde bir paket sigara içen kişi yılda 4.197 TL’yi sigaraya harcayarak israf ediyor. Hem sağlığı ile oynuyor hem de çocuklarının rızkından çalıyor.”
“İÇKİ BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN ANASIDIR”
Slayt sunum eşliğinde alkolün zararlarını anlatan Müftü Şahan "ülkemizde işlenen cinayetlerin yüzde 85’inin sebebi alkoldür” diyerek şunları belirtti:

Sigara ve alkol insan hayatına zarar vermek üzere birlikte çalışan iki kötülüktür. Alkolün insana üç açıdan zararı bulunuyor.

1-Sağlığa zararlıdır. Bu bağlamda alkolün kanser başta olmak üzere 200 hastalığa sebep olduğunu belirtelim. 

2-Sosyal ve ekonomik açıdan zararlıdır. Ülkemizdeki trafik kazalarının % 60’ının sebebi, boşanmaların ¼’ünün sebebi alkol. Bu ne demek? Şu demek. 2019 senesinde ülkemizde 155 bin kişi boşanmış. Bu rakamın ¼’ü 38 bin eder. Yani 2019’da 38 bin kişinin boşanma sebebi alkol.2018’de trafik kazalarından ölenlerin sayısı 6 bin küsur kişidir. Kazaların %60’ının sebebi alkol olduğuna göre 2018’de kazalarda ölen 4 bin kişinin ölüm sebebi alkoldür.

 3-Dini açıdan zararlıdır. Dinimiz insana zararlı olan her şeyi yasaklamıştır. Alkol de zararlıdır ve dinimizce yasaktır. Maide suresi 90-91. Ayetlerde bunu görebiliriz”

 “TEKNOLOJİK BAĞIMLILIK ÇAĞIN HASTALIĞIDIR”

Müftü Şahan Yeşilay seminerlerinde Teknoloji bağımlılığına da değindi. Şahan şunları söyledi:

“Teknoloji hayatımızı kolaylaştırır. Ondan elbette faydalanıyoruz. Ancak bazı yanlış kullanımlar sebebiyle de zararlara yol açabiliyor. Dikkatli kullanılmayan teknolojik aletler sağlık için ciddi risklere yola açar. Teknolojinin yanlış kullanımıyla fiziki, duygusal ve sosyal bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Ayrıca şiddet, cinsellik v.s tehlikeli içerikler de tehlike saçıyor. Bazı oyunlar intihara götürüyor. Aileler buna dikkat etmelidir. Bağlılığın önüne geçmek için şunlar yapılmalı:

2 yaşından küçük çocukların internet, tv ya da bilgisayarla karşılaşması uygun değildir. Okul öncesi  için günde 30 dakikayı geçmeyecek şekilde internet kullanımı yeterlidir. İlkokul çağında ödev haricinde oyun ve eğlence için günlük 45 dakika zaman yeterlidir. Ortaokul öğrencisi için hafta sonu daha esnek olmakla birlikte günde 1 saat kullanım uygundur. Lise çağında ise günlük 2 saat yeterlidir.”

Kurucaşile İlçe Müftüsü Recep Şahan seminerler boyunca öğrencilere seminerlerin içeriği ile ilgili çeşitli sorular sorarak soruları bilen öğrencilere kitaplar hediye etti.05.03.2020


95 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SOSYAL MEDYA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret269728
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.80257.8338
Euro9.12179.1583
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi
Saat