• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat

Pazar Şehitlik Köyünde bulunan "Sahil Müfrezesi Şehitliği" ni ziyaret ettik

Rize İl Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü organizesi ile gazilerimizle birlikte Pazar Şehitlik Köyünde bulunan "Sahil Müfrezesi Şehitliği" ziyaret edildi.

Ziyaret programında Beyaztaş Mahallesi camii İmam-Hatibi Bekir Öztürk hocamız Kur'an okudu ilçe müftümüz Recep Şahan dua yaptı.

 

2021 yılında yapılan Pazar Sahil Müfrezesi Şehitlik anıtında yer alan bilgiler şöyle:

“ Bulunduğumuz noktada gördüğünüz, Kaçkar sıradağlarına uzanan doğal güzelliğinin içerisinde, etrafa dağılmış, bir mezar taşı dahi bulunmayan isimsiz binlerce kahramanın metfun olduğu bu alanda şehitlerimize bir Fatiha okuyup, Vatanın bu diyarında yaşanılanlara kulak veriniz. Osmanlı İmparatorluğu’nun birinci dünya savaşına girmesiyle 93 harbinde kaybedilen Vatan topraklarının kurtarılması için Erzurum merkezli 3. Ordu ile Sarıkamış harekâtı planlanarak harekete geçildi. Bu plan dâhilinde Rusların elinde bulunan Batum, Murgul, Borçka, Artvin ve Ardahan kurtarılması ayrıca Rus ordusunun arkadan çevrilmesi amacıyla Karadeniz Sahil Cephesi açıldı. 22 Aralık 1914’te Karadeniz Sahil Cephesinde başlayan bu harekât ile Murgul, Borçka ve Artvin kurtarıldı ve son olarak 29 Aralık 1914’te Ardahan Ruslardan alındı ancak Sarıkamış Cephesinde zorlu kış şartları ve Rusların aldığı takviye kuvvetler nedeniyle başarılı olunamadı. Bu yüzden 3. Ordu Tortum-Narman hattına sahil birliklerimiz ise kademeli olarak Arhavi’ye kadar geri çekilmek zorunda kaldı. İkmal ve donanma desteği güçlü olan rus birlikleri, 1915 yılı boyunca yavaşlatılmasına rağmen çoğunluğu gönüllülerden oluşan sahil birliklerimizi 7 Şubat 1916’da Arhavi’deki, 19 Şubat 1916’da Fındıklı Çağlayan Deresi’ndeki savunma hatlarımızdan tekrar geri çekilmek zorunda bıraktılar. 22 Şubat 1916’da Pazar Sahil birliklerimiz şuan bulunduğumuz yeri de kapsayacak şekilde Fırtına Deresi’nin batı yakasında Hamidiye-Handağı köyü hattı boyunca yeniden mevzilenmeyi başardı. Binbaşı Ethem Necdet Bey komutasındaki birliklerimiz güçlü donanma desteğiyle saldıran Rusları yüzlerce şehit verme pahasına uzunca bir süre durdurdular. Mehmetçiğimizin direncini cephede kıramayacağını anlayan Ruslar; 4 Mart 1916’da cephe gerisindeki Pazar’a 4 tabur birlik çıkararak Fırtına Vadisi boyunca Vatan savunması birliklerimizi kuşatmak istediler. Durumu fark eden birliklerimiz yenilgiye uğramamak için Kaçkar dağı eteklerindeki yaylalardan Of İlçesi Baltacı Deresine kadar çekilerek yeni bir savunma hattı oluşturdu. 18 Nisan 1916 tarihinde Trabzon’un işgaline kadar birliklerimiz geri çekilmeye devam etti. 3 Mart 1918’de imzalanan ve Kafkas Cephesinin kapanmasını sağlayan Brest Litovsk anlaşması ile bölgede yeni bir düzen sağlanarak Pazar ilçemiz ve kazaları 10 Mart 1918 tarihinde işgalden kurtuldu. Ağır silahları bulunmayan ve çoğunluğu nizami ordu mensubu olmayan gönüllülerden oluşan birliklerimiz, savunma hattı boyunca yaşanan çatışmalarda binlerce Mehmetçiğimiz şehadete yürümüştür. İsimsiz kahramanlarımızın kabirleri, bölge halkımızın Vatan ve Ecdat sevgisi sayesinde nesilden nesile aktarılarak korunmuştur. Yapılan bu anıt ile Ecdadımızın bu topraklarda yazdığı destanın gelecek nesillere taşınması amaçlanmıştır. Ruhları Şad olsun.. El Fatiha...”18 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret394263
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.606418.6810
Euro19.268919.3462
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi