• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
ÇAM DEVİRME ZAMANI DEĞİL MUHASEBE ZAMANI
31/12/2017

İnsan  başı   boş ve gayesiz de yaratılmamıştır.(Hicr 15/85,Enbiya 21/16, Sad 38/27)Sizi boşuna yarattığımızı ve bize tekrar döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?”/Müminun 23/115 (Ayrıca bkz. Kıyame 75/36) Yaratılan her varlık bir gaye üzere yaratıldığı gibi  insan da  bir gaye için yaratıldı ki bu gaye de Allah’a kulluktur ( Zariyat 51/56)

İnsan, bu  dünyanın bir misafiridir ve dünyada “geçici iskan” ile yaşamaktadır. Ve insan Efendimiz’in deyimi ile bu dünyada bir yolcudur. İnsan bu dünyada kendisine verilen ömür sermayesinin her karesinin hesabını mahşerde vereceğine göre zamanını çok dikkatli değerlendirmek zorundadır.Bu manada “Müslüman Allah yokmuş gibi yaşayamaz.” Aldatıcı dünyaya aldanmaz. (Fatır 35/5)  Şeytan ve nefsinin esiri olmamaya gayret eder.

Yüce Allah Kur’an’da  zamanı çarçur eden insanın ziyanda olduğuna dikkat çekiyor.(Bkz Asr suresi)Zaman akıp gidiyor. Zamanı durduramazsınız. İlk çağ filozofu Herakleitos’un deyimiyle “Bir ırmakta iki defa yıkanamayacağımız ”  gibi bir anı bir defa yaşarız. Dolayısıyla ömür sermayemiz tükeniyor. Yani her geçen zaman mezara daha yakınız demektir. Hayat ırmağımız da mezara doğru akıp gidiyor. 

Hayat tıpkı bir kitabın sayfaları gibidir. Her kitabın bir son sayfası olduğu gibi hayatın da bir son sayfası olacaktır.Böyleyken insan neden hala gaflet içinde, sanki “ölüm yokmuş gibi”, sanki öldükten sonra dirilip mahşerde ömrünün hesabını vermeyecekmiş gibi yaşar?

Zaman en değerli hazinemizdir aslında. Zira onunla ahretin güzelliklerini kazanmak da elimizde, onunla ziyana uğrayıp iflas etmek de elimizde. Ölmeden önce ahrete ait işlerimizi  tamamlamak zorundayız. Azrail kapıya dayanınca artık iş bitmiştir. Biz iman ediyoruz ki “ömrümüzü nerede tükettiğimizden” hesaba çekileceğiz. (Tirmizi, Kıyamet 1)

Bütün bunları yeni bir yıla  girmeye hazırlandığımız şu günlerde bir kez daha düşünmek durumundayız. Duvarlarımıza yeni takvimler asacağız. Geçen sene bu günlerde de yeni takvim asmıştık duvarlarımıza ama o da eskidi. Eskiyen aslında biziz. Şimdi MUHASEBE zamanıdır. ÇAM DEVİRME zamanı değil. İçki, kumar-piyango gibi haramlarla  seneye veda etmek Müslümanca  bir davranış değildir.

 Noel Baba” tiplemeleriyle bu milletin evlatları haçlı istilasına uğruyor ama Müslümanın  kılı kıpırdamıyor. Halbuki birisi evinize veya  iş yerinize saldırsa böyle mi davranırsınız? Birisi evinize domuz eti gönderse  ne yaparsınız? Noel babanın evlerimizde bıraktığı tahribat  daha mı az!?   Kaç Hıristiyan bizim bayramımızı kutluyor? Eski bir papaz, Müslümanların Hıristiyan bayramı olan yılbaşı kutlamalarına katılmalarını hayretle gözlemleyerek şöyle diyor: Korkarım Müslümanlar dini bayramlarımızı elimizden alacaklar.!

Yılbaşı gecesinde illa ki bir şey yapılacaksa yapılacak en hayırlı iş NEFİS MUHASEBESİ olmalıdır. “Hesaba çekilmeden evvel kendinizi hesaba çekiniz” düsturu doğrultusunda ; bir yılı daha geride bıraktım, acaba kârda mıyım zararda mı, ibadet hayatım ne alemde, yapmam gereken ibadetlerimi yaptım mı, hangi günahları işledim ve bunların affı için neler yaptım..vs sorular sorulup cevaplar aranmalıdır..Yarın geç olabilir .Zira mahşerde “Keşke bu hayatım için bir şeyler yapıp gönderseydim!” (Fecr Sûresi, 89/24) demenin bir faydası olmayacaktır. Son nefeste pişmanlık boşunadır (Müminun 23/99-100)

Müslüman bir ülkede şu piyango kuyrukları nedir Allah aşkına!? Şunu net olarak belirtelim. Piyango bir kumar türüdür. Kumar ise haramdır (Bkz. Maide 5/90-91) Domuz etini haramdır diye yemeyen Müslüman kumar olan piyangoya gelince aynı hassasiyeti neden göstermez acaba? “Piyangodan para çıksın hayır-hasenât yapacağım” diyenlere şunu soralım: Lağım suyu ile abdest caiz midir? Piyangonun MİLLİ olması onu kumar olmaktan, dolayısıyla HARAM olmaktan çıkarmaz. Devletin veriyor olması da insanı mazur görmez. Zira devlet FAİZ de veriyor. Faize helal mi diyeceğiz? Piyango bileti alan bir teyzemizin “çıkarsa umreye gideceğim” demesi kanımı dondurdu adeta.31.12.2017982 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GELECEK KAYGISI - 15/11/2022
Şu üç günlük dünyada nice planlarımız vardır geleceğe dair. Aynı zamanda kaygılıyız da geleceğimizden. Acaba geçinebilecek miyiz? Acaba maaş yeter mi? Çocuklarımızı okutabilir miyiz, onları evlendirmeye gücümüz olur mu?
İLÂHİ LÜTUF AİLE - 28/10/2022
Rabbimizin eşler yaratması, yani evlilik aslında Rabbimizin ayetlerinden, varlığının ve kudretinin delillerindendir. (Rum 21)
HZ.MUHAMMED BİZİM NEYİMİZ OLUYOR? - 18/10/2022
Hz Muhammed bizim neyimiz oluyor? El-Cevab: Hz.Muhammed bizim rol modelimizdir. Örnek insandır. (Ahzab 21)
PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret394268
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.599218.6738
Euro19.407019.4848
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi