• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • recepsahan.net
    • recepsahan.net
    • recepsahan.net

Recep ŞAHAN

Recep ŞAHAN
recepsahan@gmail.com
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-2
03/10/2018

Eğitim sorunlarımızı konuşmaya devam edelim. Malumunuz ülkemizde zorunlu eğitim 12 yıl. Bu süre az bir zaman değil. Eğitimde kalite tek parametre ile yakalanamaz. Eğitimin tüm enstrümanları bir arada olursa söz konusu kalite yakalanacaktır. Bu bağlamda mükemmel bir müfredat yapabilirsiniz. Lakin bu dersleri okutacak kaliteli kadrolarınız da olmalı. Mükemmel derslikler de inşâ edebilirsiniz. Binanın kalitesi eğitimin de kalitesi manasına gelmiyor her zaman.

Bir evvelki yazımızda yılların eğitimcisi bir büyüğümün okullardaki eğitim sorunlarına dair mektubuna yer vermiştim. Şimdi hocamızın dile getirdiği hususları anlatmaya devam edelim.

6- Ders anında sınıftaki bir öğrenci nöbetçi öğrenci tarafından dışarıya çağrılıyor. Bir derste nöbetçi öğrencinin ayrı ayrı 6(altı) defa sınıfa  gelip “hocam falan öğrenci idareden isteniyor” dediğine şahit olduk. Önemsiz veya sıradan duyurular ders saati içinde yapılarak dersin akışı bozuluyor. Öyle ciddiyetsiz bir durum var ki idareci öğretmen nöbetçi öğrenci vasıtasıyla ders anında sınıfta şarj aleti bile arattırabiliyor. Yapılacak etkinlikler için davetiye broşür gibi şeyler rahatlıkla nöbetçi öğrenci veya sınıf başkanı tarafından ders saatinde dağıtılabiliyor, hatta ders dışında imzalanabilecek önemli önemsiz bir çok resmi yazıyı, nöbetçi öğrenci ders anında sınıfa getirerek, dersin akışını aksatabiliyor. Cumartesi -Pazar günleri veya ders saatleri dışında yapılması mümkün olabilen, okulun zaman çizelgesine uygun olmayan, koordinesiz bazı etkinlikler, sınıflarda öğrenci eksikliğine neden olduğundan, müfredata uyumlu verimli ders işlenmesi mümkün olamıyor.

7- Öğretmenler Günü, bir hafta önceden Whatsapp’dan okul müdürünün abartılı yemek fotoğrafları ile reklam edilerek, o gün okul sanki gayri resmi tatil havasına girerek derslerin aksamasına neden olabiliyor.

8-Öğrencilerin devam- devamsızlığına gereken titizlik gösterilmiyor. Öğrenci bazı derslere girip bazısına girmeyebiliyor. Üstelik, öğrencinin görevli olup olmadığı resmi bir yazı ile öğretmene her zaman duyurulmuyor. Öğrenci de bu durumu istismar edip dersi rahatlıkla aksatıp kütüphanede, koridorda, kantinde, bahçede çekinmeden sorumsuzca dolaşabiliyor. Öğrenci, disiplinin yetersiz olması sebebiyle derslere kitap, defter olmadan girebiliyor, derslerde uyuyabiliyor, sınıflara cep telefonu getirip dersin akışını bozmaktan çekinmiyor, hatta sınavlarda cep telefonu ile kopya çekmeye bile teşebbüs edebiliyor.

9-Sınıflardaki akıllı tahtaların kilitsiz olması, kapağının her zaman açık olması nedeniyle öğrenciler ders aralarında veya boş zamanlarda istediği gibi akıllı tahtayla oynayabiliyor. Uygun olmayan internet sitelerine girip kontrolsüz olarak öğrenci seviyesi ve psikolojisine uymayan görüntüleri izleyebiliyor. Öğrencilerin rahatlıkla akıllı tahtalara gereksiz, zararlı programlar yüklediği için, devletin yüksek meblağlarla öğrenci yararına kullanılmak üzere istihdam ettiği, kamu malı durumundaki bu bilişim araçları idarenin yeterli ilgilenmemesi yüzünden verimli kullanılamıyor. Akıllı tahtaların gerekli temizliği ve bakımı yapılmıyor. Ders işlerken tahtada meydana gelen geç açılmalar, donmalar, önemli programların çalışmaması gibi sebeplerle bazı öğretmenler tahtaları kullanmakta sıkıntılar yaşıyor.

(Devam edecek)Paylaş | | Yorum Yaz
62 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAMAZAN OKULU SONA ERERKEN - 26/05/2019
Ramazan okulu sona eriyor. Bu sene de mezun oluyoruz bu kutlu okuldan. Ne mutlu bu okula talebe olanlara.
RAMAZAN VE İNFAK - 06/05/2019
On bir ayın sultanı geldi. Zaten her sene geliyordu.
TAKVÂ ELBİSESİ YOKSA - 16/04/2019
Kızlarımızın başörtülü olmalarına çok da sevinemiyoruz ne yazık ki! Zira örtülen sadece başlar oldu
EZAN İSLAMIN SESİDİR - 20/03/2019
Ezan İslâm’ın sembollerindendir. İstiklal şairimiz Akif’in de belirttiği gibi ezanın “şehadetleri dinin temeli”dir. Medine’de hicretten hemen sonra Mescid-i Nebî inşâ edilip de Müslümanları namaza davet edecek arayışlar neticesi bugünkü ezan meşrû
KURTULUŞ REÇETESİ - 11/03/2019
Yaşadığımız bu dünyada bize “geçici iskan” hakkı verildi. Sürekli oturum hakkımız yok.
İYİLİKLERİ SULAMAK - 18/02/2019
Yüce Yaratanımız insanı iyiliğe de kötülüğe de meyilli yaratmıştır.
ÖLÜLER DİNİ Mİ? - 07/01/2019
Din(İslâm) insanın dünya ve ahiret mutluluğu için vardır. Din insana “iki dünyalı” olmayı öğretir.
AKILLI KİŞİ KİMDİR? - 25/12/2018
Sizce akıllı kişi kimdir? Ya da şöyle soralım: Sizin “akıllı” tanımınız nedir? Şehrin en kıymetli yerinde evi-arsası olan mı? “Nimet Abla” nın önündeki bir kilometrelik piyango kuyruğunda soğuk altında saatlerce bekleyip de kendisine büyük ikramiye
CENNETE DAVET - 11/12/2018
İslâm, toplumda insanlar arası ilişkilerin sağlıklı yürümesi, birlik ve beraberliğin pekişmesi adına bir takım prensipler getirmiştir.
 Devamı
SOSYAL MEDYA
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret224758
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.83695.8603
Euro6.54196.5681
HAVA DURUMU
Anlık
Yarın
10° 12° 6°
Üyelik Girişi
Saat