• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Recep ŞAHAN
recepsahan@gmail.com
EĞİTİM SORUNLARIMIZ-3
19/10/2018

Son iki yazımızda yılların eğitimcisi bir büyüğümüzün sahada yaşadığı ve bize gönderdiği iletideki eğitime dair sıkıntıları dile getirmiştik. Bu yazımızda da eğitimci büyüğümüzün İHL-İHO  özelinde  dile getirdiği kalan hususları özetleyerek bu mevzuya son vereceğiz.

10- Meslek dersleri öğretmenleri arasında zümre ve istişare gibi etkinlikler ya çok az yapılıyor ya da hiç yapılmıyor. Öğretmenler gerekli ehemmiyeti vermeyince de meslek dersleri öğrenciler tarafından angarya olarak görülüyor, ciddiye alınmıyor. Haksız, abartılı, şişirilmiş yüksek notlar verilmesi sebebi ile dersler öğrenciler tarafından ciddiye alınmıyor. Buna bağlı olarak öğrencinin asıl alması gereken namaz kıldırma, ezan okuma, K.Kerim’i düzgün okuma, camilerde dini gecelerde program yapma konularında zayıf ve yetersiz kalmaktadırlar.

     İHL’de  HİTABET dersi çok önemlidir. Ancak ne yazık ki  bu derse de gerekli önem verilmediğinden öğrenciler vaaz, hutbe, imamlık, müezzinlik gibi mesleki pratikleri sahada uygulamadan  mezun olmaktadırlar. İşin acı tarafı derse girilmediği halde girilmiş gibi gösterilmesi.  Bu durum öğrencilerin ahlaki yönden ‘’çalışmadan, hak etmeden   kazanma’’ anlamındaki bir yozluğa düşmelerine sebep olmaktadır. Ayrıca okulun niteliği göz önüne alınırsa kul hakkına en çok dikkat etmesi gereken kurumun bu tür davranış   sergilemesi  kurum kimliğini lekelemekte,   öğrencilere de kötü örnek olmaktadır.  

11- Öğrencilere sınav ahlak ve dürüstlüğünü eğiterek öğretmek için, sınavların uygulanmasında daha ciddi bir çaba sarf etmek bir zorunluluktur. Yarınlarımızı kendilerine emanet edeceğimiz öğrencilerimizin bilgi ve emek hırsızlığı olan kopya çekmeleri hak çiğnemektir. Kul hakkına tecavüzdür. Öğrencilere, bu tür davranışların bu dünyada cezasını çekmekten kurtulsa bile ‘’zerre miktarı iyilik ve günahın’’ görüleceği  ’Hesap Günü ‘’ nünde hesabının sorulacağı, Allah’ın bizi her zaman ve her yerde görüp gözettiği bilinci kazandırılmalıdır.

12- Üniversite sınavında okulun başarı grafiği artsın diye son sınıf öğrencilerinin mesleki dersleri, özellikle seçmeli mesleki dersleri ihmal ediliyor. Bazı idarecilerimiz, öğrenci Fatiha suresini okuyamadan okuldan mezun olsun ama yeter ki üniversite sınavından başarılı olsun anlayışı içinde.

13-Geçmişte İmam Hatip Liselerinin çektiği sıkıntılar malum. Ancak bu sıkıntılar artık yok. Devletimiz ne gerekiyorsa yaptı. Ancak bu sefer bizlerde bir rehavet oluştu. Öğrencilerimiz eğitimsiz, bilgisiz ve tecrübesiz bir şekilde mezun olabilmektedirler. Elimize geçen bunca imkânlar varken bunu değerlendirmeden günü kurtarmakla meşgul isek Allah korusun yarın bu nimet elimizden alınabilir. Bunun vebali dünyada ve ahirette çok ağır olur. Hal böyle iken abartılı, gösterişe kaçan içi boş tören ve etkinliklerin devam etmesi üzüntü verici.

14- Büyük bir emekle hazırlanan ders kitapları ve eğitim için üretilen diğer materyallerden yeterince faydalanılamıyor. Öğrencilerin ilgisizliği, öğretmenin de bu duruma ayak uydurması gibi nedenlerle   eğitim için sunulan bu imkanlardan faydalanılmıyor. Öğrenci ve veliler daha 10-15 sene evvel kitapçılarda kuyruğa girerek parayla satın aldıkları kitapların bedava ellerine verilmesinin kıymetini bilmiyorlar. Böyle olunca da kitaplar hiç açılmadan, okunmadan sınıf geçiliyor.

15-Okullarda son sınıflarda yıllık çıkarma ve yıl sonu veda programı da el atılması gereken konulardan. Öğrenciler dersleri bırakıp bunlara yoğunlaşmaktadırlar. Yıllıklar ciddi bir denetimden geçmeden öğrencilerin inisiyatifi ile hazırlanıyor. Öğrenci bunlarla uğraşırken dersler de aksamaktadır. Gerekli denetim olmadığından bazı öğretmen ve öğrencileri aşağılayıcı, alaycı uygunsuz ifadeler ve resimler yıllığa girmektedir.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Biz de bu nebevî düstur ile hareket ederek sözlü uyarıların ve öğütlerin karşılık bulmaması, ilgili yerlerde kâle alınmaması sebebiyle bu dertlerimizi yazıya döktük. Bu dertlerimize kulak verilmesini umut ediyoruz. Zararın neresinden dönerseniz kârdır. Bu konularda âcil çözümler aramak, kafa yormak, endişe duymak  “takva bilinciyle donanmış” herkesin vazifesidir. Hesap gününde yaptığımız ve yapmadığımız her eylemden tek tek hesaba çekileceğiz.761 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUTLU MİSAFİRİ UĞURLARKEN - 01/05/2022
Ramazan gibi kutlu bir misafirimiz vardı bir ay boyunca. Artık ayrılık vakti.
MANEVİ HASTALIKLAR VE RAMAZAN - 14/04/2022
İnsan için iki tür hastalık vardır. Maddi hastalıklar dediğimiz bedeni hastalıklar ve manevi hastalıklar.
KUR'AN AYI RAMAZAN GELDİ - 01/04/2022
Ramazan denilince zihinlerde önce Kur’an canlanmalı.
DÜNYA DEĞİL DÜNYEVİLEŞMEK KÖTÜDÜR - 14/03/2022
Dünya kötü mü? Hayır. Kötü olan “âhiretsiz bir dünya” yaşamaktır. Yani “dünya değil dünyevileşmek” kötüdür.
DİN EĞİTİMİNDE AİLE ÇOK ÖNEMLİ - 02/03/2022
Aile toplumun temel taşıdır. Aile sağlamsa toplum da sağlam demektir.
GÜNLER VE İNSANLAR - 14/02/2022
Sevgililer Günü denilen şey menşe itibariyle Hıristiyan batı patentli olup aslında rahip Valentine günüdür.
DENGELİ YAŞAMAK - 29/01/2022
Allahtan isterken de DENGEYİ gözetmek lazım. Şunu demek istiyorum. Dünya ve ahiret iyiliğini birlikte istemek lazım
OKUL ÖNCESİ DİN EĞİTİMİ - 14/01/2022
Müslüman bir toplumda aileler için din eğitimi de vazgeçilmezdir.
DÜNYA BİZİM NEYİMİZ OLUYOR? - 30/12/2021
Dünya bizim neyimiz oluyor? Cevap: “Tarlamız oluyor.”
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam143
Toplam Ziyaret368498
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar15.553015.6153
Euro16.205316.2702
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi