• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
KUTLU MİSAFİRİ UĞURLARKEN
01/05/2022

Ramazan gibi kutlu bir misafirimiz vardı bir ay boyunca. Artık ayrılık vakti. Seneye yine gelecek ama kim bilir bizi bulabilecek mi?  Bu sebeple her bir müslüman bu ramazanı son ramazanı bilmeli.

Bu kutlu misafir bize neler getirdi? Biz ondan neler aldık? Burası mühim. Hele ki bu misafiri evlerine hiç misafir etmeyenlere ne demeli? Ne  hazin bir durum değil mi? Düşünsene Rabbin sana büyük bir ikram hazırlamış sen elinin tersiyle itmişsin.  Ramazan gelip de ramazana dair hayatında tek şey olmayan kişi ne bahtsız bir adam. Düşün ki ramazan gelmiş ama bu haneyi teğet geçmiş. Ramazan gelmiş ama sanki gelmemiş gibi davranmış. Gaflet uykusuna devam ediyor. Hâlâ alnı secdeye varmıyor. Hâlâ  caminin kapısının nereden açıldığını bilmiyor. Hâlâ  iman ettiği ve sorumlu olduğu kutsal kitabını okuyamıyor. Hâlâ  tesettürsüz yarı çıplak geziyor. Hâlâ  ticaretinde hile hurda peşinde. Hâlâ Allah  yokmuş gibi yaşıyor, allah yokmuş gibi konuşuyor.

Evet manevi getirisi pek fazla olan bir ayı geride bırakıyoruz. Bir aylık bir eğitim kampındaydık bu ay. Kulluk yolunda var olan pürüzlerimizi düzelttik. Eksikliklerimizi tamir ettik. Oruç ile terbiye olduk. Orucu tuttuk. Oruç da bizi tuttu bu ay. Ve inşallah sadece bu ay değil önümüzdeki “mübarek 11 ayda” da tutacak. Tutmalı. Aksi halde ramazan mektebinden gerekli eğitimi alamamış oluruz. Zaten ramazan mektebi bunun için var.

Artık ramazan pazarı sona eriyor. İstifade edenler etti, etmeyenler kaçırdı. Kâr eden  etti etmeyen için artık çok geç. Ne mutlu kutlu misafiri hakkıyla ağırlayanlara, ne mutlu orucu tutanlara ve orucun kendilerini tuttuğu kimselere.

Bir aylık yoğun bir eğitim aldık. Oruçla takvaya ulaşma gayretinde olduk. Oruçla nefsimize ve şeytanımıza dur demeyi öğrendik. Ve en önemlisi de artık bundan sonra da daha kolay dur diyebileceğiz. Bu mektepte bunun eğitimini aldık.

Ramazan mektebinden mezun oluyoruz. Mübarek 11 aylara giriyoruz. Sıra geldi ramazan derslerimizin uygulanmasına. Şimdi belli olacak orucun bizi hakikaten tutup tutmadığı. Bunu Şevval’den itibaren göreceğiz inşallah. Ramazanda kazandığımız güzellikler ramazanda kalmaz devam ederse,vazgeçtiğimiz günahlara kaldığımız yerden devam etmez isek oruç bizi tutmuş demektir. Bu manada şunu bilelim ramazan günahlara ara verme ayı değil günahlara tevbe edip arınma ve ramazan sonrasını da aynı yönde planlama ayıdır. Ramazan bozulmuş olan istikamet açımızı düzeltme ayıdır.

Ramazan mektebinden alacağımız en mühim ders hayatı ramazanlaştırma dersidir. Ramazan bir prototiptir. Nümunedir. Dolayısıyla diğer 11 ay ramazanın seri üretimidir. Bu 11 ay da ramazanlaşmalıdır. Buradan anlıyoruz ki ramazan bize hayatı ramazanlaştırmayı öğretiyor. “Ramazan gibi bir hayatınız olsun” mesajı veriyor. Ramazanın sonu bayramdır. Hayatımız ramazan olursa ahiretimiz de bayram olacaktır inşallah. 28.04.202268 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-2 - 17/06/2022
Hac yolcusu kardeşlerimize tavsiyelere devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Müzdelife vakfesine değinmiştik.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-1 - 01/06/2022
Salgın hastalık sebebiyle geçtiğimiz iki sene Kabe hüzünlüydü.
MANEVİ HASTALIKLAR VE RAMAZAN - 14/04/2022
İnsan için iki tür hastalık vardır. Maddi hastalıklar dediğimiz bedeni hastalıklar ve manevi hastalıklar.
KUR'AN AYI RAMAZAN GELDİ - 01/04/2022
Ramazan denilince zihinlerde önce Kur’an canlanmalı.
DÜNYA DEĞİL DÜNYEVİLEŞMEK KÖTÜDÜR - 14/03/2022
Dünya kötü mü? Hayır. Kötü olan “âhiretsiz bir dünya” yaşamaktır. Yani “dünya değil dünyevileşmek” kötüdür.
DİN EĞİTİMİNDE AİLE ÇOK ÖNEMLİ - 02/03/2022
Aile toplumun temel taşıdır. Aile sağlamsa toplum da sağlam demektir.
GÜNLER VE İNSANLAR - 14/02/2022
Sevgililer Günü denilen şey menşe itibariyle Hıristiyan batı patentli olup aslında rahip Valentine günüdür.
DENGELİ YAŞAMAK - 29/01/2022
Allahtan isterken de DENGEYİ gözetmek lazım. Şunu demek istiyorum. Dünya ve ahiret iyiliğini birlikte istemek lazım
OKUL ÖNCESİ DİN EĞİTİMİ - 14/01/2022
Müslüman bir toplumda aileler için din eğitimi de vazgeçilmezdir.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret375136
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.657416.7241
Euro17.509817.5800
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi