• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD
01/10/2022

Yeryüzünde mabed olarak yapılan ilk bina Kâbe’dir. (Âl-i İmran 3/96) Tarihi insanlık kadar eski olan Kabe tevhidin merkezi konumundadır ve  milyonlarca müslümanın dünyanın dört bir tarafından kesintisiz her daim   yöneldiği kıbledir. Camiler ise Kabe’nin birer şubeleridir. Bu bakımdan camiler bir müslüman için hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Allah Rasulü(sav) miladi 622’de Yesrib’e hicret etti. İşte bundan sonra Yesrib Medine oldu. Hem de Medine-i Münevvere (Nurlu Şehir) oldu.

Zira Allah Rasûlü o Yesrib’i aydınlatmış adeta nura gark etmişti. Hani hatırlayın hicrette Efendimiz  ashabı ile Medine’ye girerken Medineliler onu Talea’l Bedru Aleynâ Min Seniyyeti’l- veda’ (Ay doğdu üzerimize Veda tepelerinden ) şarkılarıyla karşılamışlardı.

İşte Efendimiz Yesrib’e gelince ilk iş olarak bir Mescid/cami (Mescid-i Nebevi) inşa etmek olmuştu. Mescid-i Nebi’nin inşası ile artık o şehir Medine olmuştur. Demek ki camiler medeniyetimizin en mühim sembolleridir. Hatta temel taşıdır.

 Müslüman toplumda Cami toplumun/şehrin kalbidir. Kalb nasıl ki vücuda kan/canlılık pompalıyor ise camiler de topluma hayat pompalıyor, toplumu her daim diri uyanık tutuyor, toplum fertlerinin bir ve beraber olmasını sağlıyor.


 Nitekim günümüzde mescid yerine daha ziyade  câmi ismi kullanılıyor ki “Toplayan, bir araya getiren” demektir. İlginçtir ki Arapçada “Üniversite” için de “el-Câmia” ismi kullanılır. Yani üniversite ile cami aynı kökten geliyor. Bu da gösteriyor  ki islam toplumunda cami ile ilim bir aradadır, ayrılamaz.

Nitekim Allah Rasûlü de Medine’de mescidi inşa ettikten sonra hemen yanı başına bugünkü yatılı okul mesabesinde olan Suffe’yi inşa etmiştir ki O bu okulun da kurucu müdürüdür  ve muallimidir. Zaten o “ben muallim olarak gönderildim  (İbn Mace, Mukaddime, 17) buyurmuştur.


 Miladi 610’da Mekke’de Hira’da başlayan vahiy süreci tam 23 sene devam etti ve o bu süre zarfında ümmetine vahyin hakikatlerini öğretmek için olağan üstü gayretler gösterdi.

Mekke’de Erkam bin Ebi’l-Erkam’ın evi adeta bir okuldu. Medine’de de Mescid-i Nebi yine  okul idi. Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi,  diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…


İşte Efendimiz’in bu uygulaması tarih boyunca ümmete ışık tutmuş ve camiler aynı zamanda ilim merkezleri olmuştu. İlim ile ibadet birlikte olmuştur.

Tarihi süreçte ilim merkezleri caminin içinden dışarı çıksa da camiden uzaklaşmamış, camiler külliye şeklinde inşa edilmiş, medreseler de hep camilerin çevresinde olagelmiştir.

Gelinen noktada bugün dahi, bütün bozulmalara rağmen camilerimiz toplumda önemli fonksiyonlara sahiptir. Her şeyden evvel bir beldede caminin varlığı o beldenin müslüman olduğunun delilidir. Bu manada camiler islamın kazınmaz mührüdür. Bağımsızlığımızın sembolü ve tapu senedidir.

Camiler; minareleriyle tevhidin sembollü, ezan ve salâlarıyla milleti dirilten ayağa kaldıran merkezlerdir. Nitekim 15 Temmuz 2016 gecesi hain FETÖ darbe girişiminin bastırılmasında 90 bin camiden yükselen selâların büyük payı olmuştur. Bu salâlar milletimize büyük bir moral ve motivasyon sağlamıştır.

Camiler; minberleri ile ilim ve hikmet mekanları, kürsüleriyle de hakkın ve hakikatin haykırıldığı müstesna mekanlardır. Yine camiler mihrablarıyla (mihrab harb edilen yer demektir) her türlü nefsani ve şeytani kötülüklere karşı harb etme mekanlarıdır.

Müminin cami ile alakası aynı zamanda Müslümanlığının da alameti sayılır. Bakınız bu hususta Allah Rasulü ne buyuruyor: “Bir kimsenin mescide alakasını görürseniz, onun mümin olduğuna şahitlik edin…” (Tirmizî, Tefsir, Sûre 2, Tevbe 18)


Mahşerde Allah’ın özel korumasında olacak yedi sınıf insandan birisi de yine Allah Rasulü’nün bildirdiğine göre “kalbi mescitlere/camilere bağlı adam” dır. Yani bedeniyle de ruhuyla da “cami adamı” olan kişi Allah katında özel muamele görecek. Bu sebeple bir müslüman camileri sadece dört duvar kubbe ve  minareden müteşekkil bir yapı olarak göremez. Camiler günde beş defa dirilişimize ve kurtuluşumuza davetin yapıldığı ulvi mekanlardır.

Yine camiler yaratanımıza olan kulluğumuzu bize unutturmayacak, bizi her daim Allah’a yönelen bir kul olmamıza vesile olacak mekanlardır. Ne mutlu yönü kıbleye dönen ve gönlü camilere bağlı kimselere.29.09.2022150 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GELECEK KAYGISI - 15/11/2022
Şu üç günlük dünyada nice planlarımız vardır geleceğe dair. Aynı zamanda kaygılıyız da geleceğimizden. Acaba geçinebilecek miyiz? Acaba maaş yeter mi? Çocuklarımızı okutabilir miyiz, onları evlendirmeye gücümüz olur mu?
İLÂHİ LÜTUF AİLE - 28/10/2022
Rabbimizin eşler yaratması, yani evlilik aslında Rabbimizin ayetlerinden, varlığının ve kudretinin delillerindendir. (Rum 21)
HZ.MUHAMMED BİZİM NEYİMİZ OLUYOR? - 18/10/2022
Hz Muhammed bizim neyimiz oluyor? El-Cevab: Hz.Muhammed bizim rol modelimizdir. Örnek insandır. (Ahzab 21)
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
KURBANI ANLAMAK - 01/07/2022
Kurban kelime olarak “yaklaşma” manasına gelir. Dolayısıyla kurban ibadetinde en önemli unsur “yaklaşma”dır.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam91
Toplam Ziyaret394259
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.606418.6810
Euro19.268919.3462
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi