• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
GELECEK KAYGISI
15/11/2022

 

Şu üç günlük  dünyada nice planlarımız vardır geleceğe dair. Aynı zamanda kaygılıyız da   geleceğimizden. Acaba geçinebilecek miyiz? Acaba maaş yeter mi? Çocuklarımızı okutabilir miyiz, onları evlendirmeye gücümüz olur mu? Bunun için türlü-türlü planlarımız vardır hayata dair. Ancak dünyevileşmenin bir yansıması olarak nerdeyse tüm planlarımız mezara kadardır. Daha ilerisine dair ciddi manada bir hazırlık da yoktur. Belki dilde var ama hayatta uygulama sahamızda yoktur. İçinde yaşadığımız geçici hayata dört elle sarılır insan ama ebedi hayatına dair kılı kıpırdamaz. Geçici olanı kalıcı olana tercih eder.(A’la 16-17)

Bugün Müslümanın en büyük çıkmazı işte tam da burası. Âhirete iman ettiğini iddia eder ama iman ettiği âhirete dair yatırımı yoktur. Varsa da çok siliktir ve onu orada sahil-i selâmate çıkaracak seviyede değildir. Yani notları pek de iç açıcı değildir.

Dünyada yaşarken öyle cürümler duyuyoruz ya da görüyoruz ki bu kadar da olamaz diyoruz. Bir müslüman bunu yapamaz diyoruz. Âhirete, cennet-cehenneme, mizan-teraziye, hesap-kitaba iman eden birisi bunu asla yapamaz diyoruz. Ama vakıa o ki başımıza taş yağdıracak cürümler işleniyor. Cinsiyetsizlik, cinsi sapkınlıklar artık normal karşılanıyor ve hatta savunuluyor. İnsan hakkı ve özgürlük kılıfı ile topluma dayatılıyor. Maalesef sesleri de fazla çıkıyor. Nikahsız kadın erkek birlikteliği normal karşılanıyor artık. Misal, bir kadın cinayete kurban gidiyor. Haberlerde konu işleniyor. Lakin olayın veriliş tarzı çarpık. Genç kızın şüpheli ölümü…Erkek arkadaşının evinde ölü bulundu..vs türünden veriliyor. Hiç kimse o kadın o adamın neyi oluyor, o saatte orada ne işi var diye soramıyor. Sorarsa linç edilir.

Geçtiğimiz günlerde gazetelere ve televizyon bültenlerine yansıyan bir haber dikkatimi çekti. Mevzu maaş için anlaşmalı boşanmalar. Bu konuda basında çıkan bazı haberlerin başlıkları şöyle: “Yetim-ölüm aylığı almak için anlaşmalı boşanma oyunu… Maaş için boşanmalar yaygınlaşıyor-SGK 6 bin kişiden 5bininin maaş almak için kağıt üzerinde boşandığını ortaya çıkardı.Tespit edilirse cezası büyük. SGK ölüm aylığı için sahtecilik yapanları mercek altına aldı…” Şimdi salim bir kafa ile düşünelim. Âhiret kaygısı olan bir Müslüman hakkı olmadığı halde bilerek böyle bir cürümü işler mi? Tamam kanundan kaçtın, yakalanmadın diyelim. Mahşerde Allah’ın huzurunda bunun hesabını verme ihtimalin var mı? Kul hakkını yiyorsun. Hem de 85 milyon kulun hakkına tecavüz ediyorsun. Bir Allah’ın kulu da çıkıp buna helal diyebilir mi? Diyemez. Diğer taraftan hem boşanıyorlar hem de beraber yaşamaya devam ediyorlar. Orası da bir başka garabet.

Diğer taraftan medyada bu tür haberlerin veriliş tarzı da bize göre eksik. Madem müslüman toplumda yaşıyoruz, bu tür haberlerin içinde olayın dini boyutuna da yer verilmeli ve işin uzmanı hocaların bu konudaki açıklamalarına da yer verilmeli. Misal ülkemizde en yetkili dini mercii olan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulundan hocalarımıza mikrofon uzatılmalı ve konunun dini boyutu da topluma anlatılmalı.Yoksa kanunla, kolluk kuvvetleri ile iş bir noktaya kadardır.

Bir hatıramı anlatayım. Bundan yaklaşık 20 sene evvel Siirt’te vazifeliyken Pervari müftüsü arkadaşımız anlatmıştı. Kaymakam bey ile bir köye gitmişler. Bakmışlar ki köyde kaçak elektrik kullanımı sıfır. Öyle ya  diğer köylerde nerdeyse herkes kaçak elektrik kullanırken bu köyde hiç kimse kaçak elektrik kullanmıyor. Köylülere bunun sebebini sormuşlar. Aldıkları cevap  düşündürücü. Bundan önce köyümüze bir imam geldi, bunun dinen haram olduğunu, kul hakkı olduğunu söyledi. Biz de o günden sonra bundan vazgeçtik …

Evet Müslüman tek dünyalı değildir. Asıl hayat ahret hayatıdır. ”…ahret  yurduna gelinceişte asıl hayat odur; keşke bunu bilselerdi!(Ankebut 29/64 ) Onu da burada kazanıyoruz.  Bunun için Müslüman kaygılı olacak ama bu kaygı mezardan da ötesini kapsayacak. Ya cennete gidemezsem, ya cehenneme yuvarlanırsam, ya hesabım kötü olursa diye kaygılanmalı ve hep hesabı , büyük mahkemeyi düşünmeli. İşin şakası yok.

13.11.2022

 16 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İLÂHİ LÜTUF AİLE - 28/10/2022
Rabbimizin eşler yaratması, yani evlilik aslında Rabbimizin ayetlerinden, varlığının ve kudretinin delillerindendir. (Rum 21)
HZ.MUHAMMED BİZİM NEYİMİZ OLUYOR? - 18/10/2022
Hz Muhammed bizim neyimiz oluyor? El-Cevab: Hz.Muhammed bizim rol modelimizdir. Örnek insandır. (Ahzab 21)
PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
KURBANI ANLAMAK - 01/07/2022
Kurban kelime olarak “yaklaşma” manasına gelir. Dolayısıyla kurban ibadetinde en önemli unsur “yaklaşma”dır.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret394268
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.599218.6738
Euro19.407019.4848
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi