• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
TEVBE GÜNAHLARIN SİLGİSİDİR
13/12/2015

Tevbe günahı çirkin olduğu için terk etmek,işlemiş olduğu günahlara pişman olmak,bir daha onlara dönmemeye azmetmek,telafisi mümkün olan geçmiş amelleri tekrar etmeye karar vermektir.

Tevbe insan içindir.Yani tevbe günaha meyilli yaratılan biz kullar içindir.Tevbe bir af dilemedir.Tevbe Rabb’e ilticadır aslında.Ancak tevbenin de gerçek manada teve olabilmesi, için Allah’ın istediği formatta olması gayet tabiidir.Yüce Yaratıcımızın NASUH TEVBESİ dediği tevbe makbul bir tevbedir ki Kur’an’ında mealen şöyle beyan eder bu gerçeği:

Ey iman edenler ! Samimi bir tevbe ile Allah’a dönün.umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter…”[1] Muaz bin Cebel: Ya Rasulallah  tevbe-i Nasuh ne demektir? Diye sorunca Rasulullah (sav ):

Kulun,yapmış olduğu günaha pişmanlık duyması,Allah’a özür beyan etmesi,son ra da sütün memeye dönmediği gibi o günaha bir daha dönmemesidir”[2] Esasen samimi bir tevbe günahları da sıfırlamaktadır.Bunu da yine her konuda bize rehb diye sorunca Rasulallah(sav)er olan Efendimiz(sav)’den öğreniyoruz:  Günahlarından tevbe eden(derece bakımından değil de günahtan kurtuluş bakımından) günahı olmayan kimse gibidir.Günaha devam ettiği halde mağfiret dileyen de sanki Rabbi ile alay eden kimse gibidir”[3]  Bu hadisten iki şey anlıyoruz.

1-Tevbe günahlardan sıyrılmak için önemli bir vesiledir.

2-Tevbe sadece dil ile olmamalı yaşantımızla günahlardan el etek çekmeliyiz ki samimi bir tevbe yapılmış olsun.Hem günaha devam edip hem de tevbe etmek sanki Yüce Yaratıcı ile alay etmek olarak niteleniyor bu hadiste.Yine  makbul tevbenin önemli bir formatı da çirkini terk edip güzele yönelme şeklinde tezahür edendir.Bunu da yine Kur’an’dan öğreniyoruz:

 Ki tevbe eder iyi davranış gösterirse ,şüphesiz o,tevbesi kabul edilmiş olarak Allah’a döner”[4]

 

Tevbe kabahatten kabahat kabahat olduğu için vaz geçmektir.Yoksa bedenine veya malına zarar verdiğinden vazgeçmek tevbe değildir.Mesela sağlığına zarar verdiği için içkiden vazgeçmek tevbe değildir.Bu ,günahı terk etmek değil,günahın o şahsı terk etmesidir.Yani mecburi olarak günahı terk etmektir.Önemli olan günahı işleme imkanı varken sırf Allah ‘tan korktuğu için o günahı terk etmektir.

 

İnsan günah işleye işleye kalbi kararır.tevbe edip bu günahlardan vazgeçmezse kalbi katran kesilir.Öyle buyurur Alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz (sav) : “Kul bir günah işleyince kalbine siyah bir nokta konulur.O,bunu tevbe-i istiğfar ile koparıp attığı zaman kalbi cilalandırır.Fakat tekrar günaha dönerse o noktalar artırılır.Nihayet kalbini kaplar.İşte bu Cenab-ı Hakk’ın ‘Hayır, bilakis onların işlemekte oldukları günahlar, kalplerini paslandırmıştır’(Mutaffifin83/14) ayetinde zikretmiş olduğu pastır.”[5]

 Tevbe yeis halinde olmamalıdır.Yani kötülükleri yapıp yapıp ta can boğaza gelince tevbe olmaz.Buna Firavun tevbesi denir.Hani Firavun Kızıldenizde boğulurken “Ben de Musanın Rabbine inandım “ demişti ye işte tevbe son dakikaya bırakılmamalıdır. Yoksa Rabbimizin Firavun’a söylediğine (  şim di mi?  ) muhatab olur kul.Tevbe tez elden tebve edenlerin tevbesidir(Nisa4/17).Yoksa ölüm gelip çatınca yapılan tevbe geçersiz bir tevbedir(Nisa 4/18)

 

Allah’ın rahmet geniştir diye tevbeden kaçınmak doğru değildir.Nitekim.şirk,katil,faiz,yetim hakkı yemek,namuslu bir kadına iftira etmek gibi bazı büyük günahlar vardır ki bunların günahından  kurtulmak için sadece sözlü tevbe yetmez.Bu gibi suçlar kul hakkına taaluk ettiği için helalleşmek te gerekir.Asıl tevbe de budur.Evet Allah’ın rahmeti geniştir. “..rahmetim ise her şeyi kuşatır.onu muttakilere(Allah’a karşı sorumluluğunun bilincinde olanlara)  ,zekatı verenlere ve ayetlerimize inananlara yazacağım.”[6]  Bu ayetin tefsiri sadedinde merhum Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır şöyle der:

Dünyada mümin,kafir,sorumlu,sorumsuz,,hatta şey adını alabilen her varlık ve her ne varsa hepsini kaplamış,hepsini kuşatmıştır,onların hepsine şamil olmuştur…Hiçbir şey yoktur ki,ilk var oluşundan itibaren Allah’ın rahmetinden nasibini almamış olsun.Rahmetin ona dar geleceği,yetmeyeceği ve yetişmeyeceği hiçbir şey yoktur…Ancak bunun böyle olması,her şeyin rahmetten eşit pay alması gerektiğini ortaya koymaz…Hasılı Allah’ın rahmeti genel ve her şeyi kapsamına alan bir rahmettir.Yaradılmış olup da bundan nasibini almamış olan hiçbir şey yoktur. ‘Ben o rameti(silinmez bir şekilde yazılmasını istediğin o haseneyi ilerde) o kimselere yazacağım ki onlar takva ehli olacaklar’ her türlü vazifelerini yapıp yerine getirdikleri halde isyandan ve şüpheli şeylerden kaçıp korunacaklar...”[7]

 

Allah’ın geniş olan rahmeti dünya hayatında her yarattığını kapsar.Yani Rabbimiz  asi olana da itaatkar olana da rızık vermektedir.Ancak ayetin devamından da anlaşılıyor ki bu rahmetin ahiret boyutunda sadece ehli- takva olanlar vardır.Yani bu rahmet sadece inananları kapsamı alanına alacaktır.Allah Rahman sıfatıyla tüm mahlukata tecelli ederek rızık verir ,her türkü dünya nimetini verir.Yine Rahim sıfatı ile de ahrette inananlara acıyacaktır.

 

Günahın türüne göre tevbe şekli de değişmektedir.Eğer işlenen günah, küfür,nifak,veya irtidat ise bunun tevbesi tam bir pişmanlık ve halis bir islamdır.İşlenen günah itikadi bir bozukluk ise bunun tevbesi pişmanlık ve itikadı düzeltmedir.İşlenen günah farzları terk ise yine pişmanlık ve bunların kazasıdır.İşlenen günah Allah ile kul arasında kalıyorsa  bunun için yapılacak şey Nasuh tevbesidir.işlenen günah hayvan hakları ile alakalı ise bu kişinin hali müşkildir.Tevbe-i nasuhtan ve Allah’a yalvarıp göz yaşı dökmekten başka yapacağı bir şey yoktur.Eğer işlenen günah Kul hakları(kamu haklar) ile alakalı ise  önce  tevbe  edilmeli sonra  hak sahibi ve ya sahipleriyle helalleşilmeli,eğer hak sahibi ölmüş ise varisleriyle helalleşme cihetine gidilmeli.14.02.2008[1] Tahrim66/8

[2] Tirmizi,Zühd,8; Nesai,Cihad 8; Ahmed 2/505

[3] İbn Mace ,Zühd, 30

[4] Furkan25 /71

[5] İbn Mace ,Zühd,29

[6] Araf 7/156

[7] Hak Dini Kur’an Dili C4 Sh 1451089 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GELECEK KAYGISI - 15/11/2022
Şu üç günlük dünyada nice planlarımız vardır geleceğe dair. Aynı zamanda kaygılıyız da geleceğimizden. Acaba geçinebilecek miyiz? Acaba maaş yeter mi? Çocuklarımızı okutabilir miyiz, onları evlendirmeye gücümüz olur mu?
İLÂHİ LÜTUF AİLE - 28/10/2022
Rabbimizin eşler yaratması, yani evlilik aslında Rabbimizin ayetlerinden, varlığının ve kudretinin delillerindendir. (Rum 21)
HZ.MUHAMMED BİZİM NEYİMİZ OLUYOR? - 18/10/2022
Hz Muhammed bizim neyimiz oluyor? El-Cevab: Hz.Muhammed bizim rol modelimizdir. Örnek insandır. (Ahzab 21)
PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret394261
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.606418.6810
Euro19.268919.3462
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi