• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
MİRAC YA DA NAMAZ GECESİ
14/12/2015
Mirac yükselmek demektir.Hz.Peygamber(sav) de İsra ve Mirac gecesinde göğe yükselip Allah’ın bir takım ayetlerine mazhar olduğundan bu geceye Mirac Gecesi denmiştir.İsra ve Mirac hadisesi Efendimiz’in Mekke’den Medine’ye hicretlerinden takriben 1.5 yıl evvel meydana gelmiştir.Allah Rasulü (sav) Receb-i Şerifin 26’sını 27’sine bağlayan gece Mescid-i Haram’dan Burak isimli manevi bir binite bindirilerek Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülür.İşte olayın bu bölümüne İsra denmektedir ki İsra gece yolculuğu anlamına gelmektedir.İsra ve Mirac hadisesinin bu bölümü Kur’an’da İsra suresinin 1.ayetinde şöyle anlatılmaktadır. “Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”

Efendimiz(sav) Mescid-i Aksa’da bazı büyük peygamberlerce karşılanır ve efendimiz orada peygamberlere namaz kıldırır.Daha sonra Cebrail ile birlikte Mescid-i Aksa’dan göğe yükseldi.Giderken bazı peygamberlerle karşılaştı.Bu yolculuk Cebrail ile Sidretü’l Münteha’ya kadar devam etti. (Necm 14-18) Cebrail, "Buradan bir parmak ucu ileri geçecek olursam yanarim" diyerek Sidretü'l Münteha'da kaldi. Hz. Peygamber (s.a.s) buradan itibaren Refref adli baska bir binekle yükselisini sürdürdü. Bu yükselis sirasinda Cennet ve nimetlerini, Cehennem ve azabini müsahede etti. Sonunda Allah'in huzuruna kabul edildi. Allah2ın bir çok mucizelerine mazhar olan Efendimiz daha sonra yeniden Refref ile Sidretü'l-Münteha'ya, oradan Burak'la Kudüs'e, oradan da Mekke'ye döndürüldü.

Evet İsra ve Miraç hadisesinin özeti budur. Efendimiz döndüğünde olayı anlattı.Müşrikler her zamanki gibi inanmadılar ve O’na birtakım sorular sordular. Hz. Peygamber (s.a.s)'i suçlamaya, onunla istihza etmeye başladılar. Bu kampanya bazı müslümanları da etkileyerek süpheye düsürdü. Olayin gerçek olup olmadığını araştırmak isteyenler  Mekke'ye gelmekte olan bir kervanı sorarak Hz. Peygamber (s.a.s)'i sınadılar. Hz. Peygamber (s.a.s) de Kervanın nerede olduğunu nasıl olduğunu haber verince  Müslümanlar şüpheden kurtulurken müşriklerin inadı devam etti.Bu noktada Hz.Ebu Bekir’in tavrı hepimize örnek teşkil edecek niteliktedir.Müşrikler olayı duyunca Ebu Bekir efendimize gelip onun fikrini sorarlar ve Hz.Ebu Bekir daha Efendimiz(sav)’i görmeden “Bu anlattıklarınızı o mu söyledi? Eğer gerçekten o söylemişse doğrudur “ diyerek sadakatin ve imanın en güzel örneğini sergilemiştir. İşte bu olaydan sonra Ona SIDDIK(Tasdik eden,doğrulayan) lakabı verilmiştir.
Yine rivayetlere göre müşrikler Efendimiz’e Mescid-i aksanın kapı ve pencerelerini sormuşlar ancak Efendimiz (sav) nerden bilecek Mescid-i Aksa’nın pencerelerinin sayısını? Ama Allah o an aradaki mesafeyi kaldırarak O’na O mekanı tekrar göstererek Müşriklerin sorularına tek-tek doğru cevap vermesini sağlamış ve Onu zor durumda bırakmamıştır.Buna rağmen müşrikler iman etmemişlerdir.
Efendimiz miraç hediyesi denilen üç hediye getirmiştir bizle: 5 Vakit namaz ,bakara suresinin son 2 ayeti ve ümmetten şirk koşmayanların cennete gireceği müjdesi.Görüldüğü gibi 5 vakit namaz zel bir şekilde farz kılınmıştır.Halbuki mesela Oruç,mesela Zekat Cibril-i Emin vasıtasıyla yer yüzünde iken farz kılınmıştır.Ama NAMAZ’da   öyle olmamıştır.Allah peygamberini özel olarak huzuruna çağırıp NAMAZI bizzat bire-bir tevdi etmiştir.O yüzden Allah Rasulü(sav) “MAMAZ MÜ’MİNİN MİRACIDIR” buyurmuştur.Ki namazı hakkıyla kılan Miraçtadır her zaman.5 vakit namazını hakkıyla kılan günde 5 defa miracı yaşamaktadır.5 vakit namazını kılan günde 5 defa Rabbi’ne tekmilini vermektedir .Geldim Allah’ım emrindeyim,işte huzurundayım,seni unutmadım , hep seninleyim diyor adeta.
Şimdi Miraç Kandilini idrak ettiğimiz şu günde bize düşen esas görev Namazla barışmaktır. Namazı 5 Vakit olarak kılmayanlar için bu gece fırsat olmalı ve hemen şimdi Namazla barışılmalıdır. Tevbe-i Nasuh ile Allah’a söz vermelidir Namazı hiç terk etmeyeceğine dair.Yoksa sadece Mevlid okuyup dinlemekle, çikolatayla ,gül suyu vs ile bu gece idrak edilmiş olmaz.Demek ki bu gece NAMAZ GECESİ olmalıdır.5 Vakit Namazını kılanlar ise bu geceyi kaza namazı kılarak, Kur’an okuyarak,  tesbihatta bulunarak,dua ve niyazda bulunarak idrak edebilirler.
Miracınız Mübarek olsun…29.07.2008


1265 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GELECEK KAYGISI - 15/11/2022
Şu üç günlük dünyada nice planlarımız vardır geleceğe dair. Aynı zamanda kaygılıyız da geleceğimizden. Acaba geçinebilecek miyiz? Acaba maaş yeter mi? Çocuklarımızı okutabilir miyiz, onları evlendirmeye gücümüz olur mu?
İLÂHİ LÜTUF AİLE - 28/10/2022
Rabbimizin eşler yaratması, yani evlilik aslında Rabbimizin ayetlerinden, varlığının ve kudretinin delillerindendir. (Rum 21)
HZ.MUHAMMED BİZİM NEYİMİZ OLUYOR? - 18/10/2022
Hz Muhammed bizim neyimiz oluyor? El-Cevab: Hz.Muhammed bizim rol modelimizdir. Örnek insandır. (Ahzab 21)
PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret394266
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.606418.6810
Euro19.268919.3462
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi