• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Hac Yeniden Diriliştir.03.11.09
16/12/2015

Hac günleri yaklaşıyor. Hac için yola çıkanları bir heyecan sardı. Dünyanın en mutlu insanı onlardır beklide. Çünkü İslam’ın 5 rüknünden birini ifa edecek olmanın tatlı  heyecanını yaşıyorlardır.Giresun’dan Hacca gidecek kardeşlerimizin çoğunu geçtiğimiz hafta kutsal topraklara uğurladık.İnşallah hacları “hacc-ı mebrur” olur.

         İslam’ın beş rüknünden biridir Hac.Bu bakımdan Hac İslam’ın olmazsa olmazlarındandır.Ancak mali bir ibadet olduğundan maddi durumu uygun olana farzdır. “İslam beş şey üzerine bina edilmiştir:Allah’tan başka ilah olamadığına ve Muhammed’in O’nun Rasulü olduğuna şehadet etmek(Kelime-i şehadet),namaz kılmak,zekat vermek,Haccetmek ve ramazan orucu tutmak”

         Hac Hz İbrahim(as)den beri var olan bir ibadettir. Haccın  merkezinde olan Kabe Hz.İbrahim ile oğlu İsmail tarafından inşa edilmiştir.”Hani İbrahim, İsmail ile birlikte evin (Kâbe’nin) temellerini yükseltiyor, “Ey Rabbimiz! Bizden kabul buyur! Şüphesiz sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin” diyorlardı. (Bakara2/127) Hz. İbrahim ile oğlu İsmail bir yandan Kabe’yi yapıyorlar bir yandan da bunu kendilerinden kabul etmesi ve zürriyetlerinden Allah’a teslim olacak bir ümmet vermesi için dua ediyorlardı.

         Sonra Allah İbrahim(as)’a insanları Hacca davet etmesini emreder.: “İnsanlar arasında haccı ilan et ki, gerek yaya olarak, gerek uzak yollardan gelen yorgun develer üzerinde sana gelsinler.(Hac22/27) İbrahim ‘as de bu emir doğrultusunda Hac menasikini insanlara göstermiş ve Kabe’nin her yıl ziyaret edilmesini sağlamıştır.İşte bundan sonra gelen bütün Peygamber Efendilerimiz(sa) bu daveti tekrarlamışlar ve ümmetlerini Hacca davet etmişlerdir. Peygamberler silsilesinin son halkası olan Efendimiz(sa) de aynı şekilde bu daveti güncellemiş , ümmetini hacca davet etmiş ve 1400 küsur senedir de bu davete milyonlar LEBBEYK diye cevap vererek Kabe’ye  akın etmişlerdir.

            HACCIN DİĞER İBADETLERDEN FARKI NEDİR?

 Hac diğer ibadetlerden farklıdır. Zira hac hem mali hem de bedeni bir ibadettir. Bedenen sağlıklı olmak şart olduğu gibi mali yönden gücümüzün olması gereklidir.Hac meşakkatli bir ibadettir.Hacda diğer ibadetlerde olmayan bir niyet yapılır:“Allah’ım senin için Haccetmek istiyorum onu benden kabul et ve kolaylaştır”. Diğer ibadetlerin niyetinde “Kolaylaştır” ibaresi yoktur. Bu sadece hacca mahsustur. Diğer ibadetler her yerde yapılırken Hac sadece özel mekanlarda yapılır. Bu özel mekanlar da Mekke’de 4 yerdir:

1-    Arafat

2-    Müzdelife

3-    Mina

4-    Mescid-i Haram (Kabe)

Yani Hac yapmış olmak için bu mekanlarda belirlenen şekillerde belirlenen zamanlarda ibadet yapılmalıdır.Mesela Arafat olmadan Hac olmaz.Öyle ki Zilhicce ayının 9. günü(Arafe Günü) Arafat’ta bulunmayan haccetmiş olamaz.İsterse Kabe’yi 1000 defa tavaf etsin.Burada bir hususun altını çizmek istiyorum.Çünkü yanlış anlaşılıyor.Medine-i Münevvere’yi ziyaret etmek Haccın bir parçası değildir.Bir Müslüman Medine’ye uğramaz da Haccın diğer menasikini yerine getirirse haccetmiş olur.O halde biz gerek giderken gerek dönerken Medine’yi neden ziyaret ederiz? Haccın bir parçası olduğu için değil elbet.Ya? Medine-i Münevvere’de Mescid-i Nebevi var.Efendimiz(sav)in Kabr-i şerifleri var,Ravzası var.Burayı ziyaret etmek Efendimiz tarafından tavsiye de edilmiştir. Efendimiz’in İrtihalimden (vefatımdan) sonra kabrimi ziyaret eden hayatımda beni ziyaret etmiş gibidir” , “Evimle minberim arası cennet bahçesinden bir bahçedir` hadisleri bizi oraya çekmektedir. O kutsal topraklara gidip de kainatın Efendisi(sav)’nin kabrini ziyaret etmeden dönmek müslümana yakışan bir davranış olamaz zaten.Ancak şu üç mescit için yolculuk yapılabilir: Mescid Haram, benim şu mescidim (Mescidi Nebevi) ve Mescid-i Aksa" ; Benim şu Medine-i Münevvere`deki mescidimde kılınan bir namaz; Mekke-i Mükerreme`deki Mescidü`l-haram müstesna olmak üzere, başka mescidlerde kılınan bin namazdan hayırlıdır” hadisleri de Mescid-i Nebi’de kılınan namazın faziletini göstermektedir.İşte bütün bunları düşünerek Hacca gidince Medine-i Münevvere’yi  ziyaret etmeden dönmeyiz.

HACCIN SAĞLADIĞI FAYDALAR NELERDİR?

İnsanlar arasında haccı ilan et ki, gerek yaya olarak, gerek uzak yollardan gelen yorgun develer üzerinde sana gelsinler. Gelsinler ki, kendilerine ait bir takım menfaatlere şahit olsunlar…” (Hac 22/27-28) Bu ayet de gösteriyor ki haccın bir çok faydaları vardır.Bunlar neler olabilir? Bir kaçını sıralayalım.

1-Hac Mal İhtirasından korur: İnsan mala karşı hırslıdır.Nitekim Efendimiz : “Ademoğluna bir vadi dolusu altın versen ikincisini ister .Ancak onun gözünü toprak doyurur”   buyurarak bu gerçeği dile getirmiştir.Hacda mal harcama vardır.Hacca giden insan bu sayede mala düşkünlükten bir nebze olsun kurtulur.

2-Hac Dini Duyguları Güçlendirir: Yeryüzünün ilk mabedini ziyaret etmek,beş vakit namaz kılarken yöneldiğin Kabe’yi canlı olarak görmek,onu tavaf etmek ne demek bir düşünün.Alemlerin Efendisi(sa)’in doğup büyüdüğü ve vahyi aldığı mekanları dünya gözüyle görmek az şey midir?

3-Hac Zorluklara Dayanma Gücü Sağlar: Hac zor bir ibadettir.Çok sabır gerektiren bir ibadettir.Sıkıntılıdır.Bunun için hacda daha çok hoş görü ve sabır istemiştir Yüce yaratanımız. (bkz:Bakara2/197).

4-Hac Mahşeri Hatırlatır : Hac aynı zamanda mahşerin de provasıdır.Zaten kefen misali Hac elbisesi giymek de bunu anlatır.Tabi anlayana.İctimai  ve iktisadi durumu ne olursa olsun bu kefeni herkes giymek zorundadır Hacda. Bu bakımdan bu elbiseyi bir Reis-i Cumhur da giymek zorundadır bir çoban da.

5-Hac İslam Kardeşliğini Pekiştirir:  Düşün bir kere Hac günlerinde dili,rengi,kültürü farklı milyonlarca insan tek bir gaye için bir araya gelir.Yürekler Kabe için atar artık. Ne ırk ne kabile ne de mezheb vardır orada. Orada Ümmet vardır sadece.Mescid-i Haramın minarelerinden “Allahü Ekber” nidası yükselirken  binlerce Müslüman  sel olup akar Kabe’ye doğru. Kimse kimseden üstün değildir. Bunu yaşayarak görürsün orada.Üstünlüğün takvada olduğunu yakinen görürsün orada.

6-Hac Günahlara Kefarettir: “Kim Allah için hacceder de hac esnasında kötü sözlerden ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsa annesinin onu doğurduğu günkü gibi hacdan döner.” İşte size Efendimizin müjdesi. Hakkiyle hac yapan günahlarını sıfırlayarak döner. Tabi kul hakkı bunlardan müstesna.Bu yönüyle hac yeniden doğmaktır.Aynı zamanda mahşerin provasıdır da.Mebrur olmuş bir haccın karşılığı cennettir” hadis-i şerifi de dikkatimizi çekmektedir.Demek ki her haccın karşılığı cennet değil. Mebrur bir haccın karşılığı cennettir. Bir haccın mebrur olması ne demek? iyilerin haccına dâhil olması, kalite kazanması, hakkının verilmiş olması demektir. Bu da haccı hakkıyla yapıp onu hayata yansıtmayla mümkün olur. Hacımız memlekete döndükten sonra kaldığı yerden günaha devam edecekse  bunun haccına mebrur hac denilebilir mi?

7-Hac Ömürde Bir defa farzdır: Namaz günde 5 defa, Oruç yılda bir ay, zekat yılda bir defa farz iken Hac ömürde gücü yetene bir defa farz olan bir ibadettir.

Şimdilik bu kadarla yetinelim. Gelecek yazımızın konusu “ Haccı Anlamak” olacak inşallah.

03.11.20091045 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-2 - 17/06/2022
Hac yolcusu kardeşlerimize tavsiyelere devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Müzdelife vakfesine değinmiştik.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-1 - 01/06/2022
Salgın hastalık sebebiyle geçtiğimiz iki sene Kabe hüzünlüydü.
KUTLU MİSAFİRİ UĞURLARKEN - 01/05/2022
Ramazan gibi kutlu bir misafirimiz vardı bir ay boyunca. Artık ayrılık vakti.
MANEVİ HASTALIKLAR VE RAMAZAN - 14/04/2022
İnsan için iki tür hastalık vardır. Maddi hastalıklar dediğimiz bedeni hastalıklar ve manevi hastalıklar.
KUR'AN AYI RAMAZAN GELDİ - 01/04/2022
Ramazan denilince zihinlerde önce Kur’an canlanmalı.
DÜNYA DEĞİL DÜNYEVİLEŞMEK KÖTÜDÜR - 14/03/2022
Dünya kötü mü? Hayır. Kötü olan “âhiretsiz bir dünya” yaşamaktır. Yani “dünya değil dünyevileşmek” kötüdür.
DİN EĞİTİMİNDE AİLE ÇOK ÖNEMLİ - 02/03/2022
Aile toplumun temel taşıdır. Aile sağlamsa toplum da sağlam demektir.
GÜNLER VE İNSANLAR - 14/02/2022
Sevgililer Günü denilen şey menşe itibariyle Hıristiyan batı patentli olup aslında rahip Valentine günüdür.
DENGELİ YAŞAMAK - 29/01/2022
Allahtan isterken de DENGEYİ gözetmek lazım. Şunu demek istiyorum. Dünya ve ahiret iyiliğini birlikte istemek lazım
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret375301
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.657416.7241
Euro17.509817.5800
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi