• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Gökhan Saraç Hocamız.02.01.2010
16/12/2015

Bir Gökhan Saraç vardı.Ama bir senedir yok.O,bundan bir sene evvel aramızdan ayrılıp cennete kanatlandı,aramızdan ayrıldı.Ama eserleriyle yaşıyor Gökhan Hocamız. Yakalandığı kanser hastalığına yenik düştü ve aramızdan ayrıldı.Bir sene evvel 30 Aralık 2008 günü sevenlerinin dualarıyla ebedi aleme uğurlamıştık hocamızı.Vefatının birinci yıldönümünde onu rahmetle anıyoruz.

Aslında bu konuda geçen hafta yazacaktık ama araya yılbaşı girdi ve o konuda yazdığımızdan bu yazımız bir hafta tehirle sizlerle oluyor.

 

Efendimiz(sav) "İnsan ölünce ameli kesilir (amel defteri kapanır). Ancak üç şey müstesna (onlar yazılmaya devam eder): Sadakayı cariye (insanların uzun zaman istifade ettiği çeşme, yol, köprü, hastahane, cami...), kendisinden istifade olunan ilim (kitap,talebe vb.), kendisine duacı olan salih evlâd" buyurmuştur (Ebû Dâvud, Vesâyâ; 14) buyuruyor. Gökhan Saraç hocamız o kadar çok talebe yetiştirdi ki işte bu talebeleri onun amel defterini asla kapatmayacaktır.İşte ben de acizane bu talebelerden sadece bir tanesiyim.Hayatımın 20 senesinde var olan hocamızın üzerimizde çok emeği var.

Gökhan Hocamız 1988’de geldi okulumuza. Espiye imam-hatip Lisesinde Coğrafya öğretmenimizdi. Ama O öğretmenden öte ağabeyimizdi. Bize öğretmenlik değil babalık yaptı. Onun dersini hep iple çekerdik.Yazılı imtihanları da kimseninkine benzemezdi.Onun yazılılarında kitap defter de serbest idi.Çünkü kitaptan soru sormazdı.Ezberciliği değil gerçek bilgiyi,düşünüp kendi bilgilerimizle cevap vermeyi öretmişti bize.Gerek okul içinde, gerek okul dışında hep yanımızdaydı.Gece gündüz bizimle ilgilenirdi.Her sıkıntımıza ortak olurdu.Derdimizle dertlenir,üzüntümüze ortak olurdu.Bizimle sevinir bizimle ağlardı.

         Yurtta kaldığımız zaman da başımızda O vardı. Hastalandığımızda başucumuzda o vardı. Hele bizi  Sabah namazına bir kaldırışı vardı hala gözlerimin önünde duruyor. Koğuşlarımıza gelir bizi öpüp gıdıklayarak namaza kaldırırdı. Birlikte cemaatle namaz kılardık. Namaza soğuk bir çok arkadaşımıza namazı da sevdiren O’dur.

         Kendisini hizmete ve öğrencilerine adamış gerçek bir Hak aşığı idi Gökhan hocamız.Gecede sadece 3 saat uyku uyuduğuna şahidim.O hem Espiye İ.H.L’ de derslere giriyor ,hem akşamları Tekvando kursu veriyor hem de yurtta belletmenlik yapıyordu.Bu arada hem Espiye’de he de Tirebolu’da derslere giriyordu.Günleri dolu- dolu geçiyordu.Bize hep doğruluğu ,dürüstlüğü ,kardeşliği öğretmişti.Milli değerleri öğretmişti.Bir defasında derste “Şeyh Şamil kimdir?” diye sormuştu.Kimse bilememişti Şeyh Şamil’in kim olduğunu.Şeyh Şamil’i ilk defa o zaman duyuyorduk.Bunun üzerine O “Şeyh Şamil’i bilmeyen dedesini ne bilir?” cümlesiyle kafamızda şimşekler çakmıştı.

Gökhan hocamız Sporu çok severdi. Zaten Tekvandocuydu kendisi. Bir defasında bir arkadaşımızı omuzlarına alıp İmam-Hatibin 1. katından 5. katına çıkarmıştı.

Hocamızın hayatı  ilimle ,talebe yetiştirmekle geçti.Belki yüzlerce belki binlerce talebe yetiştirdi.Kimi öğretmen ,kimi doktor,kimi imam, kimi müftü,kimi mühendis oldular ve şimdi ülkenin muhtelif yerlerinde hizmet ediyorlar.

 Şu yalan dünyamızda 45 senesi olan Gökhan Hocamız artık ebediyete göçtü. Soğuk bir kış günü 29 Aralık 2008 pazartesi günü Hakka yürüdü.30 Aralık 2008 Salı günü ikindi namazına müteakiben Trabzon Mersin’deki  evinin karşısında yolun altındaki  ebedi istiraatgahına defnedildi.Erimişti Gökhan Hocamız.Tabutunda bir çocuk gibi duruyordu.Nasıl erimesin? Uzun süredir Kanser denen bela ile uğraşıyordu. Onun da imtihanı buydu elbet.Hep sabrediyor ve tefekkür ediyordu.Her yanına gittiğimizde helalaşıyordu bizimle.Hakkımız sana helal olsun Hocam.Kabrin Pür nur ,makamın cennet olsun hocam. 02.01.20101061 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
KURBANI ANLAMAK - 01/07/2022
Kurban kelime olarak “yaklaşma” manasına gelir. Dolayısıyla kurban ibadetinde en önemli unsur “yaklaşma”dır.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-2 - 17/06/2022
Hac yolcusu kardeşlerimize tavsiyelere devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Müzdelife vakfesine değinmiştik.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-1 - 01/06/2022
Salgın hastalık sebebiyle geçtiğimiz iki sene Kabe hüzünlüydü.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret387086
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi