• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Çanakkale Geçilmedi mi?.17.03.2010
16/12/2015
18 Mart 1915 tarihi şanlı tarihimizin önemli kilometre taşlarından birisidir. O gün, devam eden birinci cihan harbinin bir cephesi olan Çanakkale cephesinde bir destan yazdı kahraman Mehmetçiğimiz. Tarihe altın harflerle yazılan bu destanın adı “Çanakkale Destanı” dır. Çanakkale savaşı, fiilen 3 Kasım 1914 tarihinde başladı ve 9 Ocak 1916 tarihinde sona erdi. Çarpışmalar toplam 8,5 ay boyunca devam etti. Bu cephede yaklaşık 250 bin Mehmetçiğimiz şehid oldu. Bunların hepsi fiilen cephede şehid olanlar değildir. Bizzat cephede şehit olanların sayısı 55 bindir. Yaralı sayısı 100 bin, kayıp sayısı 10 bin, hastalıktan ölenlerin sayısı 21 bin, hastalıktan geriye gönderilenlerin sayısı 64 bin olmak üzere yaklaşık 250 bin Mehmetçiğimiz Çanakkale’de şehid olmuştur.

Haçlı dünyası bütün askeri imkanlarını kullanarak “Hasta Adam” dedikleri Osmanlı’ya son darbeyi vurarak tarih sahnesinden silmek üzere Çanakkale boğazına dayanmıştır. Ama Çanakkale’de hiç ummadığı bir direnişle karşılaşmıştır.Neticede 250 bin Mehmetçiğimizin şehid olması pahasına da olsa Çanakkale’yi geçemediler.

İşte bu şanlı zaferin 95. yılını idrak ediyor, çeşitli etkinliklerle de kutluyoruz millet olarak. Ve bu kutlamalarda belki de en çok “Çanakkale Geçilmez” sloganını duyuyor olacağız. 95 yıl evvel geçilemedi Çanakkale ama bugün için aynı şeyi söylemek mümkün mü? Bize göre hayır. Bugün Çanakkale Geçildi” diyebiliriz rahatlıkla. Belki 18 Mart 1915’te geçilmedi Çanakkale. Belki topla tüfekle geçilmedi Çanakkale. Ancak düşman 95 yıldır boş durmayıp strateji değiştirerek Çanakkale’yi başka yoldan geçmeyi denedi ve başardı da.Yani 95 sene evvel geçemediği Çanakkale’yi şimdi çoktan geçtiler. Nasıl mı?

Ülkemizde Cumhuriyetin ilk yıllarında kişi başına tüketilen alkol 1 litre iken bugün kişi başına tüketilen alkol 20 litre olmuş ise, sadece sigara yüzünden-hem de yıllık 15 milyar dolar harcadığımız sigara yüzünden - yılda 100 bin insanımızı kaybediyorsak, sigara kullanma yaşı 11’e alkol kullanma yaşı 16’ya düşmüş ise Çanakkale’nin geçilmediğini rahatlıkla söyleyebilir miyiz? Şu tabloya bir bakalım: Türkiye’de işlenen cinayetlerin % 85’i, boşanmaların % 80’i, ırza tecavüzlerin % 50’si, trafik kazalarının % 61’i alkol sebebiyle meydana geliyor. Ve Türkiye’de 4 milyonu alkolik,13 milyon alkole meyilli olmak üzere 17 milyon kişi alkol pençesindedir. Bu tablo bize “düşmanın top-tüfekle masraf yapıp ülkemize savaş açmasına gerek yok zaten uyuşturulmuş bir nesil yetişiyor” dedirtiyor adeta.

Bu noktada manevi erozyona da dikkat çekmek durumundayız. Maneviyat bizi ayakta tutan en önemli unsurdur. Seyit Onbaşının 276 kiloluk top mermisini tek başına kaldırarak topa yerleştirmesini maneviyatsız, imansız nasıl izah edeceğiz? Seyit Onbaşı o top mermisini kaldırmadan önce “La havle vela kuvvete illa bi’llahi’l-aliyyi’l-azim” duası dökülüyordu dilinden. Hem de sadece dilinden değil ta gönlünün derinliklerinden. Ki o gönül imanın merkez üssüdür. “Ölürsem şehid kalırsam gazi” inancı bugün ne kadar hakim bize. İmanı olmayan insan için bunun hiçbir önemi yok. Zira bu paye İslam’ın verdiği bir payedir. “Allah yolunda ölürsen karşılığında sana cennet var. Şayet ölmez sağ kalırsan yine üzülme buna da gazilik payesi var” diyor yüce dinimiz. Şimdi bir insanın imanı yoksa bunun ne önemi var? Hiç. Öldükten sonrasına inanmayan bir insan cephede ne diye ölsün ki?

Eskiden savaşlar topla-tüfekle olurdu. Ama artık bugün bunlara gerek kalmadı. Çok daha sinsi silahlarla ülkeler istila edilebiliyor. Haçlılar 95 sene evvel topla tüfekle geçemedikleri Çanakkale’yi Kültürel istila ile geçtiler.250 bin şehidi gençlerimiz uyuşturucu ve alkol batağında yok olsunlar diye mi verdik? Gençleri alkolün pençesinde olan bir millet geleceğe nasıl ümitle bakabilir? Tv’ler, gazeteler her gün Türk örf ve adetlerine uymayan yayınlarıyla hangi tarafta yer alıyor dersiniz? Bu medya vasıtaları alkolü, uyuşturucuyu adeta özendirmiyor mu? Çıplaklık normal karşılanıyor artık. İçki içmek su içmek kadar tabii karşılanıyor.

Bütün bu tabloya bakarak şimdi Çanakkale’nin geçilmediğini söyleyebilir miyiz?. Çanakkale’de yazılan destan ile övünmek elbette hakkımız ama acaba bizde “Çanakkale ruhu” var mı? Bugün aynı durumla karşı karşıya kalsak ne olur? Bugün bize düşen kendimize gelmemizdir. Milli ve manevi değerlerle yoğrulmuş, alkol,uyuşturucu ve sigara gibi silahlardan –bizce kitle imha silahlarıdır- uzak bir gençlik yetiştirmek durumundayız.

17.03.20101250 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
KURBANI ANLAMAK - 01/07/2022
Kurban kelime olarak “yaklaşma” manasına gelir. Dolayısıyla kurban ibadetinde en önemli unsur “yaklaşma”dır.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-2 - 17/06/2022
Hac yolcusu kardeşlerimize tavsiyelere devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Müzdelife vakfesine değinmiştik.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-1 - 01/06/2022
Salgın hastalık sebebiyle geçtiğimiz iki sene Kabe hüzünlüydü.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret387091
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi