• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Hz.Peygamberin Şikayeti.10.04.2010
16/12/2015

Efendimiz(sav)in dünyayı şereflendirmelerinin 1439. yılındayız. Aynı zamanda Kur’an’ın doğumunun da 1400. yılındayız. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu seneki Kutlu Doğum haftasının ana konusunu “Kur’an” olarak ilan etti.

Hemen şurasını belirtelim bugün dünyada en çok okunan kitap Kur’an ama en az anlaşılan kitap da Kur’an. Bu da gösteriyor ki Kur’an’a olan çarpık bakışımız değişmeli. Artık Kur’an’ı “ölü kitabı” olmaktan çıkarmanın zamanı geldi . Ne gariptir ki hep ölülere okuyup durduğumuz Yasin Suresinde bile Kur’an’ın dirileri uyarmak üzere indirildiği haykırılıyor. Ayetin meali şöyle: (Kur'an,) Diri olanları uyarıp korkutmak ve kâfirlerin üzerine sözün hak olması için (indirilmiştir).”[Yasin36/70]

        

         Efendimiz(as)’in ümmetine olan düşkünlüğünü biliriz. Bunu kendi hayatında açıkça gördüğümüz gibi Kur’an’da da açıkça görebiliyoruz. “Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.” [Tevba9/128]

         Ancak Kur’an’da öyle bir ayet var ki Efendimiz(sav) ümmetini açıkca Allah’a şikayet ediyor. Ümmetine düşkün(harisün aleyküm) , mü’minlere karşı çok şefkatli ve merhametli( Raufu’r Rahim) olan Efendimiz bu ayette ümmetinden şikayet ediyor. Hem de hangi konuda bir bakın. Ayetin mealine birlikte bakalım:

         Ve (o gün) Rasul diyecek ki: Ya rabbi! Benim kavmim bu Kur’an’a devri geçmiş ,terk edilmiş bir kitap muamelesi yaptı” [Furkan25/30] Görüldüğü gibi Efendimiz ümmetinden şikayetçi ,hem de Kur’an hususunda şikayetçi.Ümmetin Kur’an’ı mehcur bırakmasından şikayetçi.Ümmetin Kur’an’a hicret edecek yerde Kur’an’dan hicret etmesinden şikayetçi.Dikkat edelim Efendimizin ümmetini şikayet ettiği başka bir yer yoktur.

         Bütün bunları birlikte düşündüğümüzde bir kez daha anlıyoruz ki kurtuluş reçetemiz Kur’an. Ve tabi Kur’an’ı bize tebliğ eden Hz.Peygamber(sav). Elimizde hazine var ama farkında değiliz. Bizi karanlıklardan aydınlığa çıkaracak, önümüzü aydınlatacak,her türlü sıkıntılarımıza ilaç olacak bir hazine.İşte bu hazinenin adı “Kur’an”

Ne hazindir ki bugün Kur’an’ı defalarca hatmettiğini söyleyen birisi faiz yemeğe devam edebiliyor. Kız çocuklarına mirastan pay vermiyor.Ticaretinde dürüst değil.Terazisi doğru tartmıyor,metresi eksik ölçüyor.Ama Kur’an da okuyor.Bu nasıl Kur’an okumaksa!? Demek ki Kur’anı sadece yüzüne okuyor. Kur’an’ın hükümleri onu pek de alaka etmiyor.

Bu tip düşünenlere göre kur’an tarihi ve kutsal bir kitaptır. Evimizin baş ucunda yüksekçe bir yerde kılıf içinde asılıdır. Ramazanlarda, bayramlarda indirilip okunur, hatmedilir.Ya da bir hocaya hatim siparişi verilir. Halbuki Kur’an bir hazineydi değil mi? Dünyada rotamızı düzelten, bize düzgün koordinat veren bir hazine. Bu hazinede hem dünyamızı hem ölümsüzlük yurdumuzu mamur edecek ölçüler var değil mi? Hayatımızın her alanına müdahale eden, iktisadi, ictimai, ailevi vs her konuda söyleyecek bir sözü var Kur’an’ın. Şurasını hiç ama hiç unutmayalım Kur’an’ın sebeb-i nüzulü İNSANDIR. Kur’an insan için inmiştir. Ama insan ona mesafeli durursa Ondan ne kadar istifade edebilir ki? Zira kendi ifadesiyle Kur’an takva sahipleri için yol göstericidir.

Şimdi Efendimizin Kutlu Doğumunu idrak ettiğimiz bu günlerde bir kez daha düşünelim. Hayatımıza Kur’an’la yeni bir format atalım. Bozulan alanlarımızı Kur’an’la ve Efendimiz’in sünnetiyle tamir edelim. 10.04.2010
1199 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
KURBANI ANLAMAK - 01/07/2022
Kurban kelime olarak “yaklaşma” manasına gelir. Dolayısıyla kurban ibadetinde en önemli unsur “yaklaşma”dır.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-2 - 17/06/2022
Hac yolcusu kardeşlerimize tavsiyelere devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Müzdelife vakfesine değinmiştik.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-1 - 01/06/2022
Salgın hastalık sebebiyle geçtiğimiz iki sene Kabe hüzünlüydü.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret387093
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi