• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
GENÇLİK
16/12/2015

İnsan hayatının en verimli ama  kıymeti en az bilinen kısmı şüphesiz gençlik çağıdır.Yaşlanan insan hep gençliğine özlem duyar.Halbuki  insan gençlik döneminden geçerek yaşlanmıştır.İşte o zaman anlar insan gençliğin büyük bir nimet olduğunu.

           Yüce dinimiz gençliğe ve gençlere büyük önem vermektedir. Gerek Kur’an gerekse hadislere baktığımızda bu konuda bir çok mesajın olduğunu görürüz.Mesela Kur’an , küfrün karşısında dik durup imanla abideleşen gençlerden bahsederek şöyle der: “ Hani o gençler mağaraya sığınmışlardı da, “Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır” demişlerdi.” (Kehf18/10) Yüce Allah bu ve benzeri ayetlerde  her zaman ve zeminde gençlere büyük görevler düştüğünü, İslam ahlakının yaşanması ve anlatılmasında gençlere ağır görevler düştüğünü anlatmaktadır.

Nitekim Efendimiz (sav)’in ilk müminlerinin ekseriyeti hep gençlerden idi. İlk Müslümanlardan olan Hz.Ali iman ettiğinde daha 8 yaşındaydı. Cafer bin Ebî Talip(ra) daha Mekke’de Hz.Peygamber Daru’l-Erkam’da toplanıp İsamı tebliğe başlamadan evvel gönül vermiştir bu ulvi davaya. Mus’ab Bin Umeyr Hz.Peygamber tarafından Medine-i Münevvere’ye öğretmen olarak görevlendirildiğinde 25 yaşındaydı. Kırkıncı müslüman Hz. Ömer (r.a), İslâm’la şereflendiğinde 27 yaşındaydı. Sahabe arasında Hadis, Fıkıh ve Tefsir alanındaki derinlikleriyle bilinen Abdullah b. Ömer, Abdullah b. Abbas, Abdullah b. Zübeyr, Abdullah b. Amr b. s (r.a) genç alimlerdi. Efendimiz(as)’in müjdesine mazhar olan ve çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmed Han İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı.

Efendimiz (sav) gençliğin önemine de değindiği bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: “Beş şey gelmeden beş şeyin kıymetini bilin:

*Ölüm gelmeden önce hayatın

*Hastalık gelmeden önce sağlığın

*Meşguliyet gelmeden önce boş vaktin

*İhtiyarlık gelmeden evvel gençliğin

*Fakirlik gelmeden önce zenginliğin(Buhari,Rikak 3)

 

Allah Rasulü(sav) bir başka hadis-i Şeriflerinde: “Her insan kıyamet gününde Allah’ın huzurunda şu 5 şeyden hesaba çekilmeden Allah’ın huzurundan ayrılmaz:  

*Ömrünü nasıl geçirdiğinden,

*Gençliğini hangi yollarda harcadığından,,

*Malını nereden ve nasıl kazandığından,

*Malını nereye harcadığından,

*Bildiğinle amel edip etmediğinden.”( Tirmizi,Kıyamet,1; R.Salihin 1/44 ,H.No:410)

 Yine Kıyamette hiçbir gölgenin olmadığı o dehşetli günde Allah’ın gölgesiyle gölgelenecek 7 sınıf insan arasında adaletli yöneticilerden sonra  ikinci sırada “Allah’a kulluk içinde yetişen  genç” (Buhari, Ezan 36) zikredilmektedir.

Gençler bizim geleceğimizdir. Onlara kontör yerine maneviyat ve güzel ahlak yüklersek ülkemizin geleceğine de ümitle bakabiliriz.Aksi takdirde idealsiz,hedefsiz,başıboş  bir gençlik yetişecektir.Ebeveyne düşen ülkenin geleceğini emanet edeceği çocuklarına güzel terbiye vermesidir. Efendimiz’in şu hadisi kulaklarımıza küpe olsun: “Hiçbir baba çocuğuna güzel ahlak ve edepten daha güzel bir miras bırakmış olmaz” (Tirmizi,Birr,33)1199 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
KURBANI ANLAMAK - 01/07/2022
Kurban kelime olarak “yaklaşma” manasına gelir. Dolayısıyla kurban ibadetinde en önemli unsur “yaklaşma”dır.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-2 - 17/06/2022
Hac yolcusu kardeşlerimize tavsiyelere devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Müzdelife vakfesine değinmiştik.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-1 - 01/06/2022
Salgın hastalık sebebiyle geçtiğimiz iki sene Kabe hüzünlüydü.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret387083
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi