• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Fetih ve Fatih.29.05.2010
16/12/2015
Fetih kelime itibariyle Açmak demektir. Bir düşman beldesini, bir şehri harp veya sulh yoluyla ele geçirmek ve kapılarını İslama açmak anlamına gelmektedir. Fetihin İslam tarihinde özellikle iki yer için kullanılması anlamlıdır. Mekkenin fethi ve İstanbulun fethi.
İstanbulun fethi de İslam tarihinde en az Mekkenin fethi kadar mühim bir yere sahip.Efendimiz(sav) in bu husustaki hadisi İstanbulun fethinin ne kadar mühim olduğunu göstermektedir. Konstantıniyye(İstanbul) elbette fetholunacaktır.onu fetheden komutan ne güzel komutanve onun askerleri ne güzel askerdir ( Müsned- Ahmed b.Hanbel) Efendimizin bu müjdesi kendisinden sonraki Müslümanları harekete geçirmiş ve bu kutlu müjdeye nail olabilmek için İstanbul defalarca muhasara edildi. Kaynaklarda muhtelif rakamlar veriliyor ama en ilginç olanı İstanbul un 29. muhasara ile fethedildiği bilgisidir ki Fetih Suresinin 29 ayet olması da bu bilgiyi daha da ilginç hale getiriyor. İstanbul Emeviler, Abbasiler ve Osmanlılarca defalarca muhasara edilmiş ancak Konstantiniyye yi İstanbul yapmak ancak sultan Fatih ve onun şanlı ordusuna nasip oldu.
Efendimiz miladi 632 de vefat etti ve İstanbul da 1453te fethedildi. Aradan tam 821 sene geçtikten sonra fetih gerçekleşti ve bu mübarek müjdeye sultan II.Mehmed ve ordusu nail oldu. II.Mehmed Fetih ile birlikte Fatih olurken aynı zamanda Ne güzel kumandan oldu.Ordusu da Ne güzel asker oldu.
Fetih hareketi Efendimizin vefatından sonra miladi 672 yılında O nun mihmandarı olan Ebu Eyyub el- Ensari ile  başladı. İşte Ebu Eyyüb el-Ensari bu muhasarada şehid olduğu için kabri İstanbul dadır. Eyüp ilçesi de adını bu mübarek sahabiden almaktadır.
Fatih İstanbula girince tıpkı  Mekke nin Fethinde Efendimiz in yaptığı gibi umumi af ilan etti. Mahkumları serbest bıraktı. Bu mahkumlar arasında iki tane de filozof din adamı vardı.Fatih onlara cezalarının sebebini sordu.Onlar şu cevabı verdiler: Biz Bizansın en ileri gelen papazları idik.Kralın zulmünden işkencelerinden yaptığı rezalet ve sefahatten dolayı kendisini ikaz ettik. Akıbetinin kötü yıkılışının yakın olduğunu ve devletinin çökeceğini söyledik. O da bu ikazımıza kızarak bizi zindana attı.
Bu ifadeler Fatihin dikkatini çekti.Papazlara Osmanlı devleti hakkındaki düşüncelerini sordu. Onlar da ancak bir müddet sonra kanaatlerini bildireceklerini ifade ettiler. Fatih onlara bir berat vererek serbestçe araştırma yapmalarını sağladı.Bu iki papaz bir gün sabahın erken saatinde bir bakkala giderek bir şeyler almak istediler. Bakkal onlara:Ben siftah yaptım.Siftah yapmayan komşudan alın. dedi. Daha sonra bir  çarşıya girdiler ki, o esnada ezan okunuyordu. Esnaf, dükkanını kilitlemeden camiye gidiyordu. Hiç kimse bir başkasına haset etmiyor ve kıskançlık beslemiyordu. Kaç şehir dolaştıkları halde mahkemelerde ağır cezalık bir davaya rastlamadılar. Hırsızlık, katil, ırza tecavüz dolandırıcılık adeta meçhuldü.
Papazlar en sonunda bir akşam üzeri  hava kararırken kızlarını bir medreseye gönderdiler. Kızlar kapıyı açan gençlere:  Hava karardı, yolumuzu kaybettik bizi bu gece misafir eder misiniz. Çaresiziz. dediler. Talebeler, kızları içeri alıp kendi odalarını bu iki kıza verdikten sonra araya bir perde gerip mangal başında sabahladılar.Sabahleyin de kızları yolcu ettiler. Papazlar gecenin nasıl geçtiğini sorunca şu cevabı aldılar: Kendileri yatıp uyumadılar yerlerini bize verdiler. Odanın bir kenarına çekilip sabaha kadar mangalın başında beklediler. Ortadaki mangal ateşini ellerine alıp bırakıyorlar. Birbirlerine dehşetle.—Rabbimiz bizleri cehennem azabından korusun! diyorlardı.
Bu iki papaz Osmanlı ülkesini uzun tetkikten sonra Fatih’in huzuruna gelerek durumu rapor edip Bu millet ve devlet böyle giderse kıyamete kadar devam eder. Böyle bir ahlak ve yaşayışa sahip olan insanların dini elbette hak dinidir diyerek kelime-i Şehadet getirdiler ve huzurda Müslüman oldular.
Fetih ve İstanbulun fethi ve fatih iler alakalı anlatacak çok şey var ama yerimiz kısıtlı olduğundan şimdilik bu kadarla iktifa edelim. Fethin 557.yıl dönümünde Sultan Fatih Muhammed han ve şanlı askerlerini bir kez daha rahmetle anıyor mekanları cennet olsun diyoruz.29.05.2010


1118 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
KURBANI ANLAMAK - 01/07/2022
Kurban kelime olarak “yaklaşma” manasına gelir. Dolayısıyla kurban ibadetinde en önemli unsur “yaklaşma”dır.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-2 - 17/06/2022
Hac yolcusu kardeşlerimize tavsiyelere devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Müzdelife vakfesine değinmiştik.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-1 - 01/06/2022
Salgın hastalık sebebiyle geçtiğimiz iki sene Kabe hüzünlüydü.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret387087
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi