• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Üç Aylar ve Regaib.09.06.2010
16/12/2015

Mübarek üç ayların gölgesi üzerimize düştü. Nasip olursa 13 Haziran’da üç aylara gireceğiz, 17 Haziran Perşembe akşamı da mübarek Regaib Kandilini idrak edeceğiz.

         Üç aylar denince hicri kameri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan ayları anlaşılır. Bu üç ay bir çok bakımdan feyizli ve bereketli aylardır. Ayrı bir maneviyat iklimi yaşanır bu aylarda. Her şeyden evvel mübarek gecelerin dördü bu üç aylar içindedir.Receb ayının ilk Cuma gecesi (bu sene 17 Haziran’da idrak edeceğiz) Regaib Kandili, yine Receb ayının 27. gecesi(bu sene 8 Temmuz’da idrak edeceğiz) Mirac Kandili,Şaban ayının 15. gecesi (bu sene 26 Temmuz’da idrak edeceğiz) Berat Kandili , Kur’an’ın doğduğu gece olan ve bir ömre bedel Kadir Gecesi Ramazan ayının 27. gecesidir.İslam’ın beş esasından birisi olan “Ramazan orucu” da  yine bu kutlu zaman dilimi içindedir.

İşte böylesine maneviyat dolu bir iklime doğru yaklaşıyoruz. Üç aylar günahlardan arınma ve ibadetlere yoğunlaşma ayıdır. Hazırlıklarımızı şimdiden yapıyor olmalıyız. Peygamberimiz (a.s.) “Recep, Allah'ın ayı, Şa'bân benim ayım, Ramazan ümmetimin ayıdır” buyurmuş ve şu duayı yapmıştır. “Allah’ım Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl  ve bizi Ramazan’a ulaştır” . Hz. Aişe şöyle der: "O(sav)’nun Şaban ayındaki kadar çok oruçlu olduğu bir ay görmedim."

Ve Regaib gecesi…Receb’in ilk Cuma gecesi Regaib gecesidir. Allah’ın kullarına bol- bol bağışta bulunduğu, az ibadetlerine karşılık çok ecir verdiği bir rağbet gecesidir. Regaip" kelime olarak rağbet olunan şey ve büyük ikram” manalarına gelir.Efendimiz(sav) bu gecenin faziletini şöyle açıklamıştır:

“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez . Bunlar:
- Recebin ilk cuma gecesi,
- Şabanın on beşinci gecesi,
- Cuma geceleri,
- Ramazan bayramı gecesi,
- Kurban bayramı gecesi.”

                                                                                

Üç ayların girmesiyle bam-başka bir manevi atmosfere gireceğiz. Manevi dünyamızda kıpırtılar artacak ve Ramazan ile zirveye ulaşacak. Bu kutlu zamanları akıllıca değerlendirmek, boşa geçirmemek her müminden beklenen bir davranıştır. Daha somut ifade edecek olursak mesela neler yapılabilir?

Her şeyden evvel kulluk formatımızı gözden geçireceğiz. Günahlarımıza içten tevbe ederek ağlamalıyız. Ve bir daha o günahlara dönmemeye Yüce Yaratıcımıza söz vermeliyiz. Sonra bize emredilen farzları yerine getirme noktasında titiz olmalıyız. Üzerimize farz olan ibadetleri ötelememeliyiz. Yarın yaparım,sonra kılarım vs. düşünceler sadece şeytanı sevindirir.Bu gibi kutsal gün ve geceler bizim için promosyonlu zamanlardır aslında.Yüce Rabbimiz bu zamanlarda diğer zamanlardan daha fazla ikramda ve bağışlamada bulunur.

Ancak günahlara sadece o gün ve gecelerde ara verip ertesi gün kaldığı yerden devam etmek, dinin direği olan namazı sadece o gecelerde kılıp ertesi gün terk etmek müslümanca bir davranış değildir. Çünkü böyle bir kulluk formatı yoktur dinimizde. Bu kulluk formatı sadece Pazar günleri mabedin kapısını açan Hıristiyanların yaptığına benziyor demektir. O zaman Efendimizin bu konudaki öğretisine kulak verelim. O(sav), Allah’a en sevimli gelen amel hangisidir sorusuna “Az da olsa devamlı olanıdır” cevabını vermiştir.

 

İçtimai hayatımıza da bir kez daha göz atılmalı. Komşumuzla, arkadaşlarımızla, mahalle ve sokağımızla aramız nasıl? “Çevremdeki insanlar benim elimden ve dilimden emin mi?” diye sormalısın kendi kendine.

Bu vesileyle gerek Yüce Yaratıcımız gerekse çevremizdeki diğer varlıklarla olan münasebetlerimizi bir kez daha gözden geçirip eksiklerimizi tamamlayarak mükemmel bir kul olma yoluna girmeliyiz. Yazımızı bitirirken duamızı tekrar edelim. “Allah’ım Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl  ve bizi Ramazan’a ulaştır” 09.06.20101328 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
KURBANI ANLAMAK - 01/07/2022
Kurban kelime olarak “yaklaşma” manasına gelir. Dolayısıyla kurban ibadetinde en önemli unsur “yaklaşma”dır.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-2 - 17/06/2022
Hac yolcusu kardeşlerimize tavsiyelere devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Müzdelife vakfesine değinmiştik.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-1 - 01/06/2022
Salgın hastalık sebebiyle geçtiğimiz iki sene Kabe hüzünlüydü.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret387087
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi