• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
İsra ve Mirac.05.07.2010
16/12/2015

İsra ve Mirac hadisesi Efendimiz(sav)’in  hayatında önemli bir yere sahiptir.İsra “gece yürüyüşü” demektir.Mirac da “yükselmek” manasına gelir.Efendimiz’in Mekke’den Kudüs’e kadar olan bu yolculuğuna İsra, Kudüs’ten göğe yükselmesine de Miraç denilmektedir.

İsra ve mirac hadisesi hicretten bir buçuk sene kadar evvel meydana geldi.Hz.Peygamber bir gece(ki bu gece Receb ayının 27. gecesi olarak kabul edilir)  Kabe’deyken Cebrail tarafından alınıp Burak isimli bizce mahiyeti bilinmeyen bir binite bindirilerek Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülür. Kur’an’ın 17. suresi olan İsra Suresi bu olağanüstü hadisenin İsra bölümünü anlatarak başlamaktadır: "Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir”

Hadis-i Şeriflerden öğrendiğimize göre  Peygamberimiz Mescid-i Aksa’dan sonra Cebrail (a.s.) refakatinde göklere yükseldi, orada bazı Peygamberlerle karşılaştı. Ve nihayet Yüce Allah'ın huzuruna çıktı.Bir takım mucizelere mazhar oldu.Daha sonra tekrar Mekke’ye döndü.

 

Döndüğünde Mekke’de adeta fırtına koptu.Müşrikler yine dalga geçtiler ,onu alaya aldılar.Hemen Hz.Ebubekir’e koştular. “Senin arkadaşın, bu gece Kudüs’e gidip oradan göğe yükseldiğini ve aynı gecede Mekke’ye geldiğini iddia ediyor ne dersin” dediklerinde Hz. Ebubekir (ra) Peygamberimiz’i görmeden,onu dinlemeden “bunu o mu söylüyor,eğer bunu o söylemişse doğrudur” diyerek tasdik etti.İşe Ebubekir Efendimiz bundan sonra “Sıdık” lakabıyla anılmaya başlandı.

Miracın bizce en önemli yönü neticeleridir.Mahiyeti önemli değildir.Zira isra ve mirac hadisesi zaten mucizedir. Bu hadise,Efendimiz’in “bittim ya rabbi” noktasına geldiği bir zamanda meydana geldi. Bu olağanüstü yolculuk, O'nun şahsında insanlığa yükseliş ufkunu açtı. Bu yolculuk bize hak yolda sebatı, yılmamayı anlatır. Bize şu mesaj verilir: “Siz bu yolda sebat edin, bittiğiniz anda size böyle yüce kapılar açılacaktır

MİRAÇ HEDİYELERİ

1- NAMAZ.Beş vakit namaz işte bu gecede farz kılınmıştır.Böylece 5 vakit namaz özel bir şekilde farz kılınmıştır. Bu sebeple Efendimiz(sav) “namaz müminin miracıdır” demiştir. Ki namazı hakkıyla kılan her zaman Miraçtadır.Beş vakit namazını hakkıyla kılan günde 5 defa miracı yaşamakta ve günde 5 defa Rabbi’ne tekmilini vermektedir .”Geldim Allah’ım emrindeyim,işte huzurundayım,seni unutmadım , hep seninleyim” diyor adeta.

 

2-AKARA SURESİ SON İKİ AYET: Bu iki ayet de bu gecede vasıtasız olarak O’na verildi. Bakara suresi son iki ayeti Efendimiz’in hadislerinde de övülmüş, her zaman ve özellikle yatmadan önce okunması tavsiye edilmiştir. O bir hadisinde şöyle der: "Kim geceleyin Bakara suresinin son iki ayetini okursa o ona yeter”

3-ŞİRK KOŞANLAR DIŞINDAKİLERE GENEL AF:Bu gece Hz. Peygamber'e tâbi olanlardan, Allah'a şirk koşanlar dışındakilerin affedilebileceklerinin vâd edilmiş olmasıdır.

İşte Efendimiz(sav) miraçtan bu üç önemli hediye ile dönmüştür.

Şimdi Miraç Kandilini idrak edeceğimiz şu günde bize düşen esas görev Namazla barışmaktır. Namazı 5 Vakit olarak kılmayanlar için bu gece fırsat olmalı ve hemen şimdi Namazla barışmalıdır. Tevbe-i Nasuh ile Allah’a söz vermelidir. Ve Namazı hiç terk etmeyeceğine dair Rabbine söz vererek göz yaşlı dökmelidir.O’nun sonsuz rahmet kapısını çalmalıdır..Yoksa sadece Mevlid okuyup dinlemekle, çikolatayla ,gül suyu vs ile bu gece idrak edilmiş olmaz.Demek ki bu gece NAMAZ GECESİ olmalıdır.Unutulmamalıdır ki o büyük hesap gününde ilk sorgumuz Efendimiz’in “Gözümün nuru” dediği ve dinin direği olan NAMAAZ olacaktır.5 Vakit Namazını kılanlar ise bu geceyi kaza namazı kılarak, Kur’an okuyarak,  tesbihatta bulunarak,dua ve niyazda bulunarak idrak edebilirler.

Miracınız mübarek olsun…

 05.07.20101252 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
KURBANI ANLAMAK - 01/07/2022
Kurban kelime olarak “yaklaşma” manasına gelir. Dolayısıyla kurban ibadetinde en önemli unsur “yaklaşma”dır.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-2 - 17/06/2022
Hac yolcusu kardeşlerimize tavsiyelere devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Müzdelife vakfesine değinmiştik.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-1 - 01/06/2022
Salgın hastalık sebebiyle geçtiğimiz iki sene Kabe hüzünlüydü.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam63
Toplam Ziyaret387100
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi