• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Günahlardan Berat.23.07.2010
16/12/2015

Yaratılmışlar içinde en üstün varlık şüphesiz insandır. Bunu bizzat Yüce Yaratıcımız söylüyor : “Gerçek şu ki, Biz Ademoğullarını üstün ve onurlu kıldık…” (İsra 17/70) Yeryüzü sofrası yer yüzünün halifesi(Bakara2/30) olan   insanoğlunun emrine verilmiştir. Şu ayetlere bakalım:

 Biz, o hayvanları kendilerine boyun eğdirdik. Onlardan bir kısmı binekleridir, bir kısmını da yerler.” (Yasin 36/72) “Allah, gökleri ve yeri yaratan, gökten yağmur indiren ve onunla size rızık olarak türlü meyveler çıkaran, emri gereğince denizde yüzmek üzere gemileri emrinize veren, nehirleri de hizmetinize sunandır.” (İbrahim14/32)

        Yüce Allah her şeyi insan için var etmiştir. Ancak insanı da başı boş, sorumsuz kılmamıştır. “İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder” (Kıyame 75/36) ilahi mesajı bunu açıkça ifade eder. Dünyanın bütün nimetlerini insana bedava veren Allah insandan hiç mi bir şey beklemez. Bunun cevabı tek kelime ile ifade edecek olursak “kulluk” tur. Yani yaratıcıyı tanıma, Ona itaat etme. Buna ibadet de denir. Zaten bizi O’nun katında değerli kılan da kulluğumuzdur. (Furkan25/77) Yani Allah nezdinde kulluğumuz oranında değer buluyoruz. 

        Diğer taraftan Allah insanı günaha da meyilli yaratmıştır. İnsana irade-i cüziye vererek iyiyi de kötüyü de seçme hürriyeti vermiştir. İnsan bu iradesini iyiden yana kullanırsa O’nun rızasını kazanır, kötüden yana kullanırsa şeytanın ve nefsin rızasını kazanır. Tabi bu da Allah’ın hoşuna gitmez. Kul iyi kulluğu ile melekleri bile geçebilir. Yine isyanıyla aşağıların aşağısı da olabilir. Meleklerde nefis yoktur. Onlar mahza kulluk ve  itaat için yaratılmışlardır. İnsan ise nefis ve şeytan gibi iki büyük düşmanla mücadele etmek durumundadır.Bu mücadeleden alnının akıyla çıkabilirse bu büyük imtihanı geçmiş demektir.

        Bu arada günah işleme potansiyeline sahip olan insan için tevbe söz konusudur. Ki tevbe günahların silgisidir. Kul hata yapınca geciktirmeden Rabbine dönerek O’nun rahmet kapısını çalmalıdır.Zira Allah’ın rahmet çok büyüktür.Kullarına acır.Kullarına zulmetmez. (Yunus10/44) Allah kimsenin cehenneme gitmesinden haz duymaz. Sağ tarafımızdaki melekler yapılan iyilikleri hemen yazarken sol tarafımızdaki melekler yapılan kötülükleri hemen yazmaz. Neden? Çünkü Allah o meleğe “bekle, belki kulum tevbe edecek, af dileyecektir” diyecektir. Yeter ki kul hatasını itiraf edip af dilesin. Asıl kötü olan günah işlemek değil günahta ısrar etmektir. İblis ile Adem’in farkı burada ortaya çıkıyor.İblis baş kaldırıp küstahlaştı,kibirlendi.Hatasında ısrar etti ve kovuldu.Ama Adem(as) hatasını itiraf etti, göz yaşı döktü ve affedildi.

        Rabbimizin rahmetinin eseridir ki biz günahkar kulları için özel gün ve geceler de tahsis etmiştir. Bu  özel gün ve geceler fırsat zamanlarıdır. İyi değerlendirilmelidir. Diğer bir ifade ile promosyonlu  zaman dilimleridir. Bu zamanlarda  yapılan hayırlı ameller daha fazla değerlidir. Rabbimizin kullarını affı için fırsat günleridir.

Ancak şu hata yapılmamalıdır. “Nasıl olsa bu günler ve geceler çok değerlidir, bu zaman dilimlerini değerlendirip diğer zamanlarda günahlara kaldığım yerden devam ederim, ibadetlerimi yapmasam da olur, nasıl olsa Allah bu gecelerde kullarını bağışlıyor, yine tevbe derim olur biter” Bu anlayış ve davranış ancak şeytanı sevindirir. Bu sebeple bu değerli zaman dilimleri bu şekilde değerlendirilmemelidir. Bu mübarek gün ve gecelerde kulluğumuzu gözden geçirip, koordinatlarımızı Kur’an’a  göre düzeltmeli, iyi kulluk rotasına dönmek için  çaba gösterilmelidir.

        Mübarek üç aylarda olmamızı,  ve 26 Temmuz akşamı idrak edeceğimiz Berat gecesini bu açıdan değerlendirmek yerinde olur. Şu iki hadis-i Şerif Berat gecesinin ne kadar değerli olduğunu anlatmaya yeter sanırım:

  Şaban ayının yarısı (Beraat gecesi) gelince; gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Şüphesiz ki Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu? Onu affedeyim! Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim! Şifa dileyen yok mu? Şifa vereyim!”

 “Allâh Teâlâ Şaban’ın 15. gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesinin koyunlarının kıllarının sayısından daha fazla kişiyi bağışlar”

Bu vesileyle Mübarek Berat Kandilinizi tebrik eder, günahlardan berat etmemizi Yüce Yaratıcımızdan niyaz ediyorum.23.07.20101101 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GELECEK KAYGISI - 15/11/2022
Şu üç günlük dünyada nice planlarımız vardır geleceğe dair. Aynı zamanda kaygılıyız da geleceğimizden. Acaba geçinebilecek miyiz? Acaba maaş yeter mi? Çocuklarımızı okutabilir miyiz, onları evlendirmeye gücümüz olur mu?
İLÂHİ LÜTUF AİLE - 28/10/2022
Rabbimizin eşler yaratması, yani evlilik aslında Rabbimizin ayetlerinden, varlığının ve kudretinin delillerindendir. (Rum 21)
HZ.MUHAMMED BİZİM NEYİMİZ OLUYOR? - 18/10/2022
Hz Muhammed bizim neyimiz oluyor? El-Cevab: Hz.Muhammed bizim rol modelimizdir. Örnek insandır. (Ahzab 21)
PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret394268
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.599218.6738
Euro19.407019.4848
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi