• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Ramazan Temizlenme Ayıdır.06.08.2010
16/12/2015

On bir ayın sultanı” Ramazan’a giriyoruz.11 Ağustos Çarşamba günü oruçlu olacağız. Bir kutlu misafiri evlerimize misafir edeceğiz.

         Ramazan Hicri kameri takvimin 9. ayı olması yanında pek çok feyiz ve bereketi olan bir aydır.Ramazan” Arapça bir kelimedir. Ramazan’ın kelime anlamına baktığımızda bu kutlu ayın önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Ramazan, yaz mevsiminin sonunda güz mevsiminin başında yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasındaki  "ra-ma-dâ" kelimesinden türeyen bir kelimedir. Bu yağmur bol yağar ve yeryüzünü temizler. İşte bunun gibi Ramazan da müminleri günah kirlerinden temizler. Tabi ki bu ayı hakkıyla idrak edenleri ki en başta Oruç tutanları ve orucun kendilerini tuttuğu kimseleri.

Bir başka yoruma göre de “Ramazan” kelimesi güneşin şiddetli hararetinden taşların yanıp kızması anlamına olan "ramad" kelimesinden alınmıştır. Böyle kızgın yerde yürüyen kimsenin ayakları yanar, zahmet ve meşakkat çeker. Bunun gibi oruç tutan kimse de açlık ve susuzluğun hararetine katlanır, zahmet ve meşakkat çeker, içi yanar. Ya da kızgın yer ayakları yaktığı gibi Ramazan da müminlerin günahlarını yakar, yok eder. Nitekim Hz. Peygamber: "Bu aya ramazan isminin verilmesi günahları yaktığı içindir." buyurmuştur. Demek ki Ramazan ayında oruç tutan ve ihlasla tevbe eden müminlerin günahları yanar, böylece günah kirlerinden arınırlar, manen tertemiz olurlar.

Ramazan oruç ayıdır. Bu ayda kadın-erkek herkese oruç farzdır. Oruç farsça bir kelimedir. Arapçası “Savm/Sıyan” olan orucun kelime manası “imsak” tır.(Yani es-savmu:el-İmsak )İmsak ise “Tutmak” manasına gelir.

Bunları niye anlattık? Ramazanın ve Orucun ne manaya geldiği iyi anlaşılmalı ki şuuruna varılarak Ramazan ihya edilsin ve oruç tutulsun. Ramazan hakkıyla yaşanırsa günah kirinden temizler, oruç hakkıyla tutulursa oruç da kendini tutanı tutar. Oruç insanı nasıl tutar? Efendimiz(sav) “oruç kalkandır” derken bunu ifade ediyor aslında. Oruç tutan kendini tutar.Oruçlu kimse kendini günaha karşı tutar,günaha dalmaktan korur.Bir kalkan gibi dışarıdan gelecek saldırılara karşı insanı koruyacaktır.

Ancak Ramazan ve Orucun içini boşaltıp Ramazanı festival ayı-eğlence ayı, Orucu da sadece açlık ve susuzluktan ibaret gören kimse için ne Ramazan günahları temizleyen bir ay olur, ne de oruç günahlara karşı kalkan vazifesi görür. Efendimiz şu sözlerine bir bakalım: Nice oruç tutanlar var ki, aç kalmaktan başka bir kazançları yoktur”, “ Oruçlu kimse yalan konuşmayı ve onunla amel etmeyi bırakmaz ise Allah’ın o kimsenin aç ve susuz kalmasına ihtiyacı yoktur

         Ramazan Kur’an ayıdır aynı zamanda. Zira Kur’an bu ayda inmeye başlamıştır.Zaten Ramazan’ı “Sultan” yapan da Kur’an’ın bu ayda doğmasıdır.Bu sene Kur’anı’ın nüzulünün 1400. senesini idrak ediyoruz.Kur’an ayında Kur’an ile arkadaşlığımız gözden geçirilmeli.Şimdi Kur’an’a yoğunlaşma zamanı.Hem Kur’an’ı öğrenme noktasında hem de Onu anlama ve hayata tatbik etme noktasında Kur’an’a yoğunlaşmak gerekiyor.

Ramazan bir okuldur. Bu okul her sene bu ayda açılır. Bu okula hakkıyla talebe olanlar bayram sabahı mutlu bir şekilde okuldan mezun olacaklardır. Diğer 11 ayda bu bir aylık Ramazan Okulunda aldığımız eğitim ve şuurla davranacağız. Aldığımız bu Ramazan terbiyesiyle gelecek Ramazana kadar “İbadetli bir hayat” yaşayacağız. Belki 5 vakit namaza bu Ramazan başladık ama bir daha bırakmamak üzere Yüce Rabbimizle sözleştik. Bu okul, Namazın Ramazanlık olmayıp ömürlük olduğu dersini verdi. Ve kahvehane köşelerine veda ettik bu ay ve artık bir daha oralarda sürtmeyeceğiz. Ağzımızda artık içki kokmayacak. Rabbimizle bir daha elimize içki kadehi almayacağımıza dair sözleşme yaptık Ramazan okulunda. Yalan konuşmayacağız, Dedi-kodu gıybet etmeyeceğiz artık. Faiz yemeyeceğiz, ticarette hile yapmayacağız artık.

Hulasa arınma ve temizlenme ayı Ramazan ile günahlardan temizlenerek hayatımızda temiz bir sayfa açmış olacağız.06.08.20101329 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
KURBANI ANLAMAK - 01/07/2022
Kurban kelime olarak “yaklaşma” manasına gelir. Dolayısıyla kurban ibadetinde en önemli unsur “yaklaşma”dır.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-2 - 17/06/2022
Hac yolcusu kardeşlerimize tavsiyelere devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Müzdelife vakfesine değinmiştik.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-1 - 01/06/2022
Salgın hastalık sebebiyle geçtiğimiz iki sene Kabe hüzünlüydü.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret387086
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi