• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Mina'da İbrahim Olmak.29.10.2010
16/12/2015

Hac günleri yaklaşıyor. Hac için yola çıkanlarda heyecan zirvede. Giresun’dan Hacca gidecek kardeşlerimizin bir kısmını 20 Ekim’de, bir kısmını da 25 Ekim’de uğurladık.20 Ekim’de giden kafilemizin başında Espiye İlçe Müftümüz Mehmet Yazıcı bulunurken, 25 Ekim’de giden kardeşlerimizin başında kafile başkanı olarak Keşap Müftümüz Mehmet Genç bulunuyor. Bu kardeşlerimiz inşallah 6 ve 7 Aralık’ta dönecekler. Allah Haclarını kabul etsin.
Hac İslam’ın temel ibadetlerinden biridir. Hem malî ve hem de bedenî bir ibadettir. İslam beş esas üzerine bina edilmiştir. Hac bu beş esastan birisidir. Erkek olsun kadın olsun dinen zengin olanların, güç yetirebilenlerin ömürde bir defa hac ibadetini yerine getirmesi farzdır. Üzerine Hac farz olan kişi geciktirmeden bir an önce yerine getirmelidir. Üzerine farz olduğu halde bir takım dünyevi meşgaleler sebebiyle bu önemli ibadeti yerine getirmeyip ileri yaşlara ertelemek dinen doğru bir davranış değildir. Haccını erteleyip daha sonra  hac yapamayacak duruma düşen kimse, yerine bedel (vekil) göndermek zorundadır.
Bugün memleketimizde Hac denince yaşlıların yerine getirdiği bir ibadet anlaşılıyor. Halbuki mali ve sıhhi durumu müsait olan her Müslüman yaşlanmayı beklemeden Haccını yapmalıdır. Nitekim bu kardeşlerimiz hacdan dönüşte  “bu iş genç işi, keşke genç gidebilseydim” diye hayıflanıyorlar. Çünkü yaşlı olunca haccın lezzetini alamıyor. Mesela 5 vakit namazı Kabe’de kılamıyor,nafile umre yapamıyor,ziyaret yerlerine gidemiyor, şeytan taşlamaya bile gidemeyip vekaletle taş attırıyor. Haccın menasikini tam yerine getiremiyor. Neden? Çünkü hasta ve yaşlı, yatağından kalkamıyor.
Haccın Farziyeti gerek Kur’an ayetleriyle gerekse Efendimiz’in sünnetiyle sabittir. Yüce Rabbimiz Kur’anda şöyle der:
”… Yoluna gücü yetenlerin o evi haccetmesi, Allah'ın insanlar üzerinde bir hakkıdır…” (Al-i İmran3/97) Anlaşılıyor ki bir şekilde o kutsal mekanlara gitme fırsatını bulanlara bu ibadet artık farz oluyor.
Efendimiz (as) de şöyle buyurmuştur:
“İslam beş temel esas üzerine kurulmuştur. Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in (S.A.V.) Allah’ın Rasûlü olduğuna şahadet etmek, Namaz kılmak, Zekat vermek, Hacca gitmek ve de Ramazan orucunu tutmaktır” (Buhari, Müslim). Bu hadis-i şeriften de anlaşılıyor ki Hac İslam’ın ana omurgasını oluşturan bir parçadır.
Haccın tarihi Hz.İbrahim’e kadar uzanır. Cenab-ı Hak Hz. İbrahim’e İnsanları Hacca çağır buyurmuş ve O da insanları Hacca davet etmişti. .(Hac 22/27-28) Bu çağrı her Peygamber devrinde tekrarlandı ve son olarak da Alemlerin Efendisi Hz. Muhammed(sav) tarafından güncellendi. İşte Hac günlerine girdiğimiz bu günlerde milyonlarca Müslüman bu çağrıya kulak vererek LEBBEYK , buyur Allah’ım davetini duydum ve işte geldim diyerek Mekke ye koşuyorlar.
Hac çok faziletli bir ibadettir. Öyle ki hakkıyla yerine getirilen bir Hac insanı anasından doğduğu gibi ter-temiz günahsız yapar. Bu husus şu  hadis-i şerifte belirtilmektedir:
“Kim Allah için hacceder de kötü söz ve davranışlardan sakınır ve günahlara sapmazsa – kul hakları hariç - annesinin onu doğurduğu günkü gibi günahlardan arınmış olarak döner”.
Hac semboller bütünü bir ibadettir. Bu sembollerin ne manaya geldiği anlaşılmadan Hac yapılırsa haccın lezzetine varılamaz. Bu hususta geçen sene uzunca bir yazı yazmıştık. Tafsilatlı bilgi almak isteyen bu yazımıza bakabilir. Ancak burada sadece şeytan taşlamanın ne manaya geldiği ile iktifa etmek istiyorum.
Şeytan taşlanan yer –Cemerat- Mina’dadır.  Burada Muahssır Vadisi bulunur. İşte Fil Suresinde da anlatılan Kıssa burada geçmiştir.  Efendimiz dünyaya gelmeden kısa bir süre önce ta Yemenden Kabe’yi yıkmaya gelen Ebrehe’nin ordusu burada helak olmuştur. Allah fil ashabını burada nasıl helak ettiyse, onların tuzaklarını nasıl boşa çıkardıysa yine burada şeytana taş atılarak şeytan ve taifesinin tuzakları boşa çıkarılır.Bu düşünceyle Mina’daki sembolik şeytanlara taş fırlatılır.
Minada şeytan taşlama bütün şeytanları ve taraftarlarını protestoyu simgeler. Hacı attığı her taşı aslında nefsine ve şeytana atar. Yoksa o taş-beton yığınları şeytan değildir. Ve Hacı her taş ile bir günahını taşlamalı. Her taşla bir günahını çizip tevbe etmeli. Kulluğun önünde ne varsa burada bertaraf edilmeli. Gurur, kibir, mal, makam, mevki, rütbe, şan, şöhret vs. kulluğumuza mani olabilecek ne varsa Mina’da yere serilir.
Mina aynı zamanda Hz. İbrahim ile oğlunun imtihan edildiği mekandır. “Oğlunu kurban et” mesajını alan Hz.İbrahim durumu Oğlu Hz.İsmail’e açar. Oğul İsmail ise tam bir teslimiyetle “Babacığım!Sana emredileni yap!İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın (Saffat 102) şeklinde karşılık verir. Bu arada şeytan da boş durmaz. Önce Hacer validemize, sonra Hz.İsmail’e son olarak da İbrahim(as)’a gelerek İbrahim’in oğlunu kurban et emrini yerine getirmesine mani olmak ister. Ancak her üçü de bu tuzağı fark eder ve şeytanı taş atarak kovalarlar. Bugün Mina’da büyük,orta ve küçük şeytan diye tabir edilen o sembollere taş atılması işte bu olaya dayanır.Hacı adeta Hacer olur, İsmail olur,İbrahim olur. Onların rolüne bürünür. Onların gösterdiği sabrı ve teslimiyeti gösterir. Mina’da bunun tatbikatını yapan Hacı bundan sonraki hayatında da bunun uygulamasını yapar.
İşte Hac insana bunları öğretir. Bu şuurla usulüne uygun yapılan bir hac insanı anasından doğduğu gibi günahsız yapar.Bu şuurdan yoksun,Hacca gidip gelmeyi turistik bir seyahate indirgeyen, “yaşımız da ilerledi ,ayıplamasınlar” vs. düşüncesinde olanlara Hac bir şey kazandırmaz.Çünkü içi boşaltılmış bir Hac olmuştur.Ceset vardır ama ruh yoktur.Ruhsuz ceset ölüdür.Ruhsuz ibadet de öyledir.29.10.20101142 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
KURBANI ANLAMAK - 01/07/2022
Kurban kelime olarak “yaklaşma” manasına gelir. Dolayısıyla kurban ibadetinde en önemli unsur “yaklaşma”dır.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-2 - 17/06/2022
Hac yolcusu kardeşlerimize tavsiyelere devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Müzdelife vakfesine değinmiştik.
HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER-1 - 01/06/2022
Salgın hastalık sebebiyle geçtiğimiz iki sene Kabe hüzünlüydü.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret387086
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.545918.6202
Euro18.341418.4149
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi