• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Mina'da İsmail Olmak.05.11.2010
16/12/2015
16 Kasım Salı günü Kurban  Bayramı. Tüm milletimize ve İslam Alemine mübarek olsun. 
Kurban, “yakınlık”, “yaklaşmak” demektir. Kurban kesen kişi manen  Allah’a yakınlaşmış olur. Kurban,  “Yüce Allah’a yakınlaşmak O’nun rıza ve hoşnutluğunu kazanmak için kesilen hayvan ve bu maksatla yapılan ibadetin adıdır.” Onun için Kurbanı sadece kesilen bir hayvan ve akıtılan kan olarak düşünmemek gerekir. Yüce yaratıcımız : “Kurbanların ne etleri Allah’ a ulaşır ne de kanları; O’na ulaşacak olan sadece sizin takvanız ve samimiyetinizdir (Hac,37) ayetiyle kurban’ın sadece bir kan akıtma olmadığını vurgulamıştır.

Kurbanı iyi anlayabilmek için Hz. İbrahim’e kadar gitmemiz lazım. Hz.İbrahim, Allah’ın kendisine Salih bir evlat vermesi halinde onu Allah’a kurban edeceğine dair söz verir. Yani adakta bulunur. Yıllar sonra Allah kendisine İsmail’i verir. Ancak O bu sözünü unutur.Fakat Allah rüya yoluyla birkaç defa ona hatırlatır.Hz. İbrahim anlar ki bu bir vahiydir.Durumu oğlu İsmail’e açar ve şöyle der:  “Yavrucuğum! Rüyada seni boğazladığımı görüyorum; bir düşün, ne dersin? (Saffat 37/102) Buna mukabil oğul İsmail’in cevabı tam bir teslimiyet timsalidir. Şöyle der Hz. İsmail: “Babacığım! Emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulursun, (Saffat 37/102) Hz.İbrahim için bir tarafta Allah’ın “oğlunu kurban et” emri diğer tarafta ciğerparesi İsmail. Ne müthiş bir imtihan!
Bu arada şeytan da boş durmaz. Önce Hacer validemize gelerek kocası İbrahim’in oğlu İsmail’i kesmeye gittiğini haber verir. Hacer validemiz bunu ona kim emretmiş deyince şeytan “bunu ona rabbi emretmiş” cevabını verir.Bunun üzerine Hacer validemiz, “Pis şeytan!Rabbi emretmişse sana ne! Bana ne!” diyerek şeytanı taşlar. İsmail (as)’i de kandıramayan Şeytan son olarak, baba olabilmek için yıllarca bekleyen Hz.İbrahim’in karşısına çıkar.Ki O’nu oğlunu kurban etmekten vazgeçirerek Allah’ın emrinden çevirmek ister.İşte Hz. İbrahim ise tuzağı fark eder ve bugün Hacıların Mina’da taşlama yaptıkları yerde şeytanı taşlayıp kovar.Bu olay Kur’an’da şöyle anlatılır:
“ Nihayet her ikisi de ( Allah’ın emrine ) boyun eğip, İbrahim de onu ( kurban etmek için ) yüz üstü yere yatırınca ona, şöyle seslendik.“Ey İbrahim! Gördüğün rüyanın hükmünü yerine getirdin. Şüphesiz biz, iyilik yapanları böyle mükafatlandırırız.Şüphesiz bu apaçık bir imtihandır.Biz (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık.” (Saffat 103-107)
Neticede baba–oğul bu zorlu imtihandan başarıyla çıkarlar.İsmail teslimiyetiyle, İbrahim de Allah’ım emrine uyarak ciğerparesini feda edebileceğini göstererek bu sınavdan tam not alırlar.Evlat sevgisi değil Allah sevgisi galip gelmiştir.Bütün bu hadiseler bugün Mekke’de Haccın ifa edildiği yerlerden birisi olan Mina’da meydana gelmiştir.
Kurban insana Allah için malını feda edebilmeyi öğretir. Kesilen bu kurbanın, Hz.İbrahim’in en sevdiği yavrusunu Allah yolunda kurban edilmesinden bir bedel olduğu düşünülür. Kurban  kesilirken, Allah’ın verdiği mal ve evladın Onun yolunda engel değil ona yaklaştıracak vesile olduğunu düşünür.
Kurban, mali bir ibadet olmanın yanı sıra, kesilen hayvanların etlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sonucunda toplum hayatını iyi yönde etkileyen bir ibadettir. Bu sebeple Kurban ibadetinin hem fert açısından hem de sosyal yönden birçok faydası vardır
Kişi kurban kesmekle öncelikle Allah’ın emrine, Hz. Peygamberin sünnetine uymuş olur. Nitekim Kuran-ı Kerimde  “Rabbin için namaz kıl kurban kes” (Kevser 2) buyrulmaktadır. Kişi kurban kesmekle şunu simgesel olarak göstermiş olmaktadır: Hz. İbrahim’in göstermiş olduğu itaate ben de hazırım. Rabbim uğruna gerekirse sevdiğim malımı ve yine gerekirse canımı vermeye hazırım.
Kişi Kurban kesmek suretiyle , bedenen yapmış olduğu ibadetleriyle beraber mali ibadetiyle de şükrünü yerine getirmektedir. İşte kurban, Allah’ın verdiği nimetlerinden dolayı kendisine gösterdiğimiz bir şükür ifadesidir. Kurban kesen kişi bir taraftan bu İbrahimi bir teslimiyet ve fedakarlığı yerine getiriyor diğer taraftan da keseceği kurbanı fakir ve muhtaçlara dağıtarak sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini göstermiş olmaktadır.

KESİMSİZ KURBAN! :Kurban hususunda son bir hususu belirterek yazımıza son veriyorum. Kurban bir ibadettir. İbadetleri de biz değil Allah belirler. Peygamberler de uygulamasını ümmetlerine gösterirler. İbadetlerin formatını biz belirleyemeyiz. Kurbanın kurban olması için usulüne uygun olarak boğazlanması lazımdır. Kurbanı kesmeksizin bedelini fakire veya yardım kuruluşuna vermekle Kurban ibadetini yerine getirmiş olmayız. Fakirlere veya dernek ve vakıf gibi yardım kuruluşlarına bağışta bulunmak sadakadır. O da sevaptır ve faydalı bir davranıştır. Ancak bu davranış Kurban yerine geçmez. Dolayısıyla Kurban ibadetini yerine getireceksek kurban olabilecek hayvanları ya bizzat kesmemiz ya da vekalet vererek kestirmemiz lazım.
Bu vesile ile Kurban bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum. Nice bayramlara…

05.11.20101075 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GELECEK KAYGISI - 15/11/2022
Şu üç günlük dünyada nice planlarımız vardır geleceğe dair. Aynı zamanda kaygılıyız da geleceğimizden. Acaba geçinebilecek miyiz? Acaba maaş yeter mi? Çocuklarımızı okutabilir miyiz, onları evlendirmeye gücümüz olur mu?
İLÂHİ LÜTUF AİLE - 28/10/2022
Rabbimizin eşler yaratması, yani evlilik aslında Rabbimizin ayetlerinden, varlığının ve kudretinin delillerindendir. (Rum 21)
HZ.MUHAMMED BİZİM NEYİMİZ OLUYOR? - 18/10/2022
Hz Muhammed bizim neyimiz oluyor? El-Cevab: Hz.Muhammed bizim rol modelimizdir. Örnek insandır. (Ahzab 21)
PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam91
Toplam Ziyaret394259
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.606418.6810
Euro19.268919.3462
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi