• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Rize/Pazar
Saat
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Kalbi Temiz Olmak.18.02.12
20/12/2015

“Sen bakma benim namaz kılmadığıma, benim kalbim temiz!” Günahlara karşı gayet rahat olan fakat ibadetlere, özellikle namaza karşı mesafeli duranların çok sıkça dile getirdikleri sloganik bir ifadedir bu. Hem günahlar karşısında rahat hem de ibadetlere soğuk fakat kalbi de ter temiz! Sanki kalb, bir eşya gibi deterjanla yıkanıp pir-ü pak oluyor. Kalbin temizliğ neyle ve nasıl olur sizce? Ya da kalbi paslandıran ve kirleten nedir? Ne yapılırsa kalp temiz olur,  ne yapılırsa kalp kirlenir?

Bu sorularımıza net cevabı Efendimiz sav şöyle veriyor: "Mü'min bir günah işlediğinde kalbinde siyah bir nokta oluşur. Eğer tevbe edip günahı bırakır ve Allah'tan af ve bağışlanma dilerse kalbi cilalanır. Eğer tevbe etmeyip günahına günah eklerse siyah noktalar çoğalır ve sonunda kalbini (katran kesilerek)kaplar. Yüce Allah'ın "Hayır, onların işleyip kazandıkları şeyler, kalplerinin üzerine pas olmuştur." (Mutaffıfin, 14) âyetinde bahsettiği pas işte budur. " (Sünen-i Tirmizî)

İnsan günah işleyince, kalbinde bir siyah nokta belirir. Tövbe ile hemen onu silmezse, o nokta kalbinde öylece kalır. Sonra ikinci bir günah işlerse, kalbinde bir nokta daha belirir.” (İbn Mace, Zühd 29)

Demek ki  günah işleyip de tevbe etmeyerek günahında israr edenin kalbi temiz falan olmuyor. Ya? Aksine katran kesiliyor. Tersinden düşünelim. Kalbi pastan koruyup cilalandıran, parlatan nedir? Kalbi temiz tutan günahlara mesafeli olmadır.  Kalbin cilası günaha tevbe edip ibadetlere sarılmakla olur.Kısa ve net ifade ile belirtecek olursak “kalbin cilası ibadetlerdir.“ Kalp temizliği ibadetle olur. Kalp temizliği namazla olur. Namazsız kalp temiz olmaz, olamaz. Çünkü namaz kılmamak günahtır, haramdır. Namaz kılmamak günah olduğuna göre, günah işleyip de tevbe  etmeyen ve bu günahında ısrar eden kişinin kalbi katran kesileceğine göre nasıl olur da namaz başta olmak üzere diğer ibadetlere serin olan kişinin kalbi temiz olur? Elbette olamaz.

 Diğer taraftan beden ülkesinin başkenti kalptir. Dolayısıyla o nasıl olursa bedenin diğer azaları da öyle olur. Başkente hakim olan taşraya da hakim olur. O yüzden kalbte neler olduğu önemlidir.“ Bedende bir et parçası vardır ki, o iyi olursa bütün beden iyi olur, bozuk olursa bütün beden bozuk olur.Dikkat edin o kalptir“  (Buhari, İman,34) hadis-i şerifi bu hahikate işaret ediyor. İmanın mahalli kalptir.İbadetlerimizin temeli olan niyetin de mahalli yine kalptir.

Büyük duruşma günü insana sadece kalb-i selime sahip olmanın  fayda vereceğini de bir kenara not edelim: “ O gün, ne mal fayda verir ne de evlât.Ancak Allah'a kalb-i selîm (temiz bir kalp) ile gelenler (o günde fayda bulur)“. (Şuara 26/88-89)

18.02.20121278 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GELECEK KAYGISI - 15/11/2022
Şu üç günlük dünyada nice planlarımız vardır geleceğe dair. Aynı zamanda kaygılıyız da geleceğimizden. Acaba geçinebilecek miyiz? Acaba maaş yeter mi? Çocuklarımızı okutabilir miyiz, onları evlendirmeye gücümüz olur mu?
İLÂHİ LÜTUF AİLE - 28/10/2022
Rabbimizin eşler yaratması, yani evlilik aslında Rabbimizin ayetlerinden, varlığının ve kudretinin delillerindendir. (Rum 21)
HZ.MUHAMMED BİZİM NEYİMİZ OLUYOR? - 18/10/2022
Hz Muhammed bizim neyimiz oluyor? El-Cevab: Hz.Muhammed bizim rol modelimizdir. Örnek insandır. (Ahzab 21)
PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
MUHACİR YA DA FATİH OLMAK - 15/09/2022
Asıl hicret günahlardan uzaklaşmaktır, günahı terk etmektir. Asıl fetih de Hudeybiye örneğinde olduğu gibi gönülleri islama açmaktır.
TESETTÜR MESELESİ - 03/09/2022
İnsanda örtünme fıtrîdir, yaratılıştan gelir. Kur’an’daki anlatımlara bakarsanız örtünmenin utanma duygusunun bir sonucu olarak fıtri bir ihtiyaçtan kaynaklandığını görürsünüz.
SAPKINLIK ÖZGÜRLÜK MÜDÜR? - 15/08/2022
Hayat kitabımız Kur’an’ın ana konusunu “tek kelime ile ifade et” deseniz İNSAN derim.
DİN SUYA SABUNA DOKUNMAZ MI? - 01/08/2022
Son vahiy Kur’an da biz müslümanların hayat rehberidir ve içinde dünyaya dair bir çok hükümler vardır.
15 TEMMUZ'U ANLAMAK - 14/07/2022
15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden altı sene geçti. Milletimiz 15 Temmuz 2016 gecesi namlulara göğsünü siper etti, tankların önüne gövdesini koydu, “251 şehid” verdi ama asla vatanını hainlere teslim etmedi.
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret394268
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.599218.6738
Euro19.407019.4848
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi