• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • recepsahan.net
  • Artvin
  • ESPİYE
  • recepsahan.net
  • recepsahan.net
  • Espiye / Kurugeriş
  • recepsahan.net
  • Espiye/Karaovacık yaylası
  • Recep ŞAHAN'ın Web Stesi
  • Espiye/ Kurugeriş
Recep ŞAHAN
recepsahan@gmail.com
Viyana Notları-4 10.02.13
21/12/2015

Sağlık alanında ise malesef müsbet yorumlar yapamayacağım.Şuna kesin inanıyorum ki sağlık alanında Türkiye Avusturya’dan fersah fersah ilerde bulunuyor. Sigortan olsa bile her ilaç için 5 küsür € ödemek durumundasınız. “Burada eğer sigortan ve paran yoksa ölmekden başka seçeneğin yoktur“ demek çok  abartılı olmasa gerek. Mesela sigortan yoksa hastanede bir gece geçirmen 650 € dan başlıyor.Ben bizzat yaşadığımdan bunu rahat söylüyorum.Anlatacağım iki somut örnek yorumlarımı destekler nitelikte.

Temmuz ayında kızımı yüksek ateş ve kusma şikayeti ile bir çocuk doktoruna götürdüm.Doktor ilaç verip eve gönderdi.Biz de “üşütmedir geçer“  dedik. Ama akşam oldu ateş düşmedi, ertesi gün oldu iyileşme yok, ateş dayandı 40‘lara.Kızımın karnı da şişti.O gece kabus gibi oldu.Kızım iki dakikada bir su istiyordu. Sabahleyin  tekrar aradık doktoru. Hemen getirin dediler ve götürdük.Hala bir şeylerden anlamıyorlar. Eşim “kan tahliline bakın“ demese hala bakmayacaklar.Neyse bir baktılar kan tahlili sonucuna ve kabus o zaman başladı.Meğer kızımın apandisiti patlamış. İki gün önceki ilk doktora geldiğimizdeki durum aslında onun habercisiymiş. Ama bunu anlayacak kabiliyette doktor nerde? Bizi hemen hastaneye sevk ettiler. Şimdi sıkı durun. Siz şimdi Ambulans falan gelmiştir her halde diyorsunuzdur. Ne gezer!!.O Türkiye‘de dostlar. Şimdilerde Türkiye’de adamın başı ağrısa Ambulans çağırıyor ve ambulans ta bilmem kaç km dağın başına hastanın ayağına gidiyor. Neyse elimize bir kağıt tutuşturdular.Bu kağıtta Hastane adresi ve ulaşım vasıtası yazıyordu. Biz apandisisti patlamış acil ameliyata alınması gerekn 2.5 yaşındaki çocuğu, çocuk arabasıyla U-Bahn(Metro)ya binerek hastaneye ulaştırmayı başardık çok şükür. Kızım dört saat süren bir operasyonun ardından yoğum bakıma alındı ve  iki günü yoğun bakımda olmak üzere tam 14 gün hastanede yattı.Kızım hayati bir tehlike atlatmıştı.Hem de doktor ihmali yüzünden.

İkinci olay. Geçtiğimiz Kasım ayında çocuklarımızın bir kan tahlilini istedik çocuk doktorumuzdan. Tahlil sonucu tam dokuz günde elimize geçti iyi mi?Bitmedi.Tahlil sonuçlarını doktora göstereceğiz ama doktora ulaşamadık.Sekretere gösterdik de döndük.28 Ocak tarihine de kontrol yazıldı.O tarihte gittik doktora.Bu sefer doktor hastaymış.!!Buyur burdan yak.Güya bizi aramışlar ama ulaşamamışlar!Aradıkları numaraya baktık bizim numara değil ve biz böyle bir numara vermedik.Bu kez yeni tarih verdiler.19 Şubat. Dur bakalım nolacak? Bu konuda şunu söyleyebiliriz.Burada doktorlar hastaları “müşteri“ olarak görüyorlar.

Türkiye’den bakınca Avrupa toz pembe görünüyor olmalı.Türkiye’de hastanede saatlerce kuyruk bekleniyordu eskiden.Bugünlerde nasıl bilmiyorum.Merak etmeyin Viyana’da da saatlerce sıranızı bekliyorsunuz doktorda.On gün önce kızımı götürdüm çocuk hastanesine,tam 2 saatte sıra geldi.Yine dün diğer kızımı götürdüm aynı hastaneye yine tam iki saatte sıra geldi.

Viyana’da yaşamak gerçekten zor.Hayat pahalı.Mesela bir mağazadan bir beyez eşya aldınız diyelim.Mağazada ödemeyi yaptığın an eve götürmek ve kurmak/montaj vs. sana ait.Türkiye’de aynı eşyayı alıyorsun, aldığın eşya evine teslim ediliyor. Hem de ücretsiz montaj yapılıyor.Mesela ben bir çamaşır makinasının Espiye’den 45 km uzaktaki Ericek Köyüne çıkarılarak montajının yapıldığını biliyorum.Burada ise eve teslim ve montaj için artı ücret ödemek zorundasın.Yine diyelimki  bulaşık makinanız bozuldu.En basit tamir için 50 € ödemek zorundasın.Ben bir keresinde 5 dakikalık bir tamir için 40 € ödedim.Halbuki aynı makinanın ikinci el fiyatı sadece 50 €. Bu arada biz Türkler de de bir fırsatçılık, bir fırsatçılık sorma gitsin.Bir keresinde evimde Türk TV‘leri izleyebilmek için çanak anten ayarı yaptırmıştım.Türk usta çağırdık. Çanak anten çatıda hazır,uydu alıcı cihaz hazır, LB hazır, sadece biraz kablo eksik birde yayını bulup ayarlamak gerekiyordu.Neticede ayarladı.Borcumuz ne dedik? Tam 100€ demesin mi? Bu çanak antenin tam takımı Türkiye’de kaç liradır? En fazla 150 TL dir. Ama burada nerdeyse her şey bize ait olduğu halde adam bizden 100 € aldı. Bunun adı fırsatçılık değil de nedir?

Viyana notlarımız şimdilik bu kadar.Anlattıklarımız bizim penceremizden bize ait yorumlardır.Katılanlarınız olur,katılmayanlarınız da. Biz 14 ayda edindiğimiz izlenimlerimizi paylaşmak istedik.Müsbet/menfi yorumlarınızı bekliyoruz.10.02.2013/Viyana952 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

VEFÂKÂR İNSAN MODELİ OLARAK PEYGAMBERİMİZ - 15/10/2021
Vefa, görülen iyilikleri unutmamak, iyilikte bulunanlara misliyle veya daha güzeli ile karşılık vermektir.
İMAM HATİPLER MESELESİ - 04/10/2021
Bu ülkede İmam Hatipler açıldığından beri hep gündem olmuştur.
İSLAM KARDEŞLİĞİ-2 - 15/09/2021
Medine’de Evs ve Hazreç kabileleri İslâm’dan önce birbirleriyle savaşmışlar, uzun yıllar çok kan akıtmışlardı. İ
İSLAM KARDEŞLİĞİ-1 - 01/09/2021
İnsan Allah’ın yarattığı en saygın varlıktır.( İsra 70, Tin 4). Hepimiz Ademoğluyuz Adem’in çocuklarıyız.
SOSYAL MEDYA AHLÂKI - 13/08/2021
İnsan yaratılış itibariyle iyiliğe de kötülüğe de meyilli yaratılmıştır.
YAYLACILIK DA MUTASYONA UĞRADI - 29/07/2021
Bölgemizde yaylacılık hayatın bir parçası. Çok eskiye dayanan bir gelenektir yaylacılık.
15 TEMMUZ'U SULANDIRMAK - 14/07/2021
Ülke olarak darbelere hiç de yabancı değiliz. Son olarak 15 Temmuz 2016 gecesi de darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık.
DÜNYA TUTKUSU - 01/07/2021
Dünya tamahkârlığı, dünya tutkusu, âhireti unutarak yaşamak ahirette bizi sıkıntıya sokacak en mühim meseleler.
ÖLÜNCE NE OLACAKSINIZ? - 13/06/2021
Hiç düşündünüz mü ölünce ne olacağımızı?
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam101
Toplam Ziyaret322759
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi