• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Pazar /Rize
    • Pazar / Rize
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Niçin Yaratıldın.01.04.13
21/12/2015

Biz yok idik, Yüce Allah yoktan var etti. Ve yaratılmışlar içinde insanoğlunu eşref-i mahlukat olarak yer yüzüne halife kıldı.(Bakara 2/30) Biz insanoğlunu yeryüzünün efendisi kıldı. Yeryüzündeki her şeyi bizim hizmetimize verdi.(Hacc 22/65) Ve bize sayısız nimetler verdi.(İbrahim 14/34)

Yaratılmışlar içinde hiçbir şey sebepsiz, gayesiz, boş yere yaratılmadığı gibi yeryüzünün halifesi olan biz insanlar da elbette sebepsiz yere yaratılmadık. Başı boş bırakılmadık elbette. “İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder.(Kıyame75/36). “Sizi boşuna yarattığımızı ve tekrar bize döndürülmeyeceğinizi mi zannediyorsunuz." (Mü'minin 23/ 115)

Kur’an’ın sarih ifadelerinden de anlaşılacağı üzere insanoğlu bir gaye üzere yaratıldı. Yani Rabbimiz bizden bir şey bekliyor. İşte “Niçin yaratıldık?” sorusu da cevabını açık şekilde Kur’an’da buluyor: “ Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. (Zariyat 51/56).Bu ilahi ifadeden de anlaşılacağı gibi biz KULLUK/İBADET için yaratıldık.

Günümüz modern çağın insanı niçin yaratıldığını sanıyordur acaba. Yaşanılan hayata bakılırsa yemek-içmek, boşaltmak ve şehvetini tatmin etmek için yaratılmışa benziyor. Yani onların hayatı mutfakla lavabo arasında geçiyor. Ye iç ve boşalt.! Halbuki insanlar dışındaki canlılar da bunu yapıyor değil mi?

İşte insanın hayatında ibadet yoksa, Yüce yaratıcısından uzak bir hayat yaşıyorsa hayatının fotoğrafı bu oluyor. Allah yokmuş gibi yaşanan bir ömür ne kadar da heba edilmiş bir ömürdür değil mi? Hayatımızın her karesinden hesaba çekileceğimizi göz önünde bulundurursak bu tür bir hayat yaşayan bir insanın öbür tarafta hesabı nasıl olacaktır tahmin etmek zor olmasa gerek. Halbuki insan ebedi hayatını bu geçici hayatında kazanır. Eninde sonunda her şeyiyle bırakıp gideceğimiz bu dünyayı ebedi yaşanacak bir yurda tercih ederek öbür dünyamızı karartmak ne hazin bir durum değil mi? Halbuki Efendimiz(sav)in ifadesiyle bu dünya ahretin tarlasıydı değil mi? Bu tarlaya ne ektik de ahrette neyin hasadını bekleyeceğiz.

Bu dünya imtihan dünyasıdır. Burada mallarımız ve evlatlarımız bizim imtihanımızdır. “Bilin ki mallarınız da, evlâdlarınız da ancak birer imtihandır..”(Enfal 8/28)Buna göre mallarımız ve çocuklarımız bizim ya cennetimizdir ya da cehennemimizdir. Ne mutlu malları ve çocukları cenneti olanlara.

Bu dünyada yaşadığımız hayatın her karesinden, Rabbimize kulluk/ibadetten hesaba çekileceğimize göre o halde hazırlıklı gitmek lazım. Zira öldükten sonra telafi şansımız yok. Zira defter dürülmüştür.İmtihan sona ermiştir artık.Ve mahşer meydanında hesap vakti ilk hesaba çekileceğimiz konu NAMAZ. Birinci kalem hesap Namaz olacak. İbadetler Allaha gönderilmiş zarflar gibidir. Hesap zamanı bu zarflar tek-tek açılacak. Namaz zarfımız açılıp da içinin bom-boş olduğunu düşünsenize.! 01.04.2013/Viyana1124 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUR’AN-I KERİM’İ YAKMAK - 01/02/2023
İsveç’teki menfur Kur’an yakma eylemi gündemdeki yerini koruyor. Ortada Müslümanların kutsalına açık bir saldırı var, tabii olarak da tepkiler. Olayın dini olduğu kadar siyasi yönü de var. Orası ayrı mesele. Biz burada dînî boyutu üzerinde duralım.
İMAN İSPAT İSTER - 15/01/2023
İman ve onun pratiği olan ameller/ ibadetler ahlaka yansımalı. İnancın gereği salih ameller işlemek ve güzel ahlaklı olmak bir müslümanın hayat nizamı olmalıdır
BÜYÜK İKRAMİYE - 31/12/2022
Dostlar, asıl “büyük ikramiye” nedir biliyor musunuz? Büyük ikramiye, piyangoya vereceğin 100 lirayı bir fakire vermendir(infak).
ÜÇ HARFLİLER MESELESİ - 15/12/2022
“Üç harfliler” denilince toplumda hemen herkes aynı şeyi anlıyor. En azından son zamanlara kadar öyle idi. Üç harflilerden kastedilen elbette “cinler”.
MERHAMET VE SOKAK HAYVANLARI MESELESİ - 01/12/2022
Merhamet, insanı insan yapan önemli hasletlerden biridir. Yüce Yaratıcımızın bize en büyük nimetidir belki de. Yine merhamet Rabbimizin “er-Rahman” isminin bir tecellisidir.
GELECEK KAYGISI - 15/11/2022
Şu üç günlük dünyada nice planlarımız vardır geleceğe dair. Aynı zamanda kaygılıyız da geleceğimizden. Acaba geçinebilecek miyiz? Acaba maaş yeter mi? Çocuklarımızı okutabilir miyiz, onları evlendirmeye gücümüz olur mu?
İLÂHİ LÜTUF AİLE - 28/10/2022
Rabbimizin eşler yaratması, yani evlilik aslında Rabbimizin ayetlerinden, varlığının ve kudretinin delillerindendir. (Rum 21)
HZ.MUHAMMED BİZİM NEYİMİZ OLUYOR? - 18/10/2022
Hz Muhammed bizim neyimiz oluyor? El-Cevab: Hz.Muhammed bizim rol modelimizdir. Örnek insandır. (Ahzab 21)
PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret410745
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796818.8721
Euro20.198620.2795
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi