• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Pazar /Rize
    • Pazar / Rize
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Ramazanda Müslüman Tipleri.04.08.13
21/12/2015

Ramazan ayı bizlere veda etmeye hazırlanıyor. Bir aydır evlerimize misafir olan bu kutlu misafir yavaş yavaş toparlanmaya başlıyor. Bu seneki Ramazan pazarı kapanmaya hazırlanıyır. Bu bir aylık mübarek dilimi müslümanlar arasında aynı duygu ve düşünceyle idrak edilmedi elbette. Kimimiz Onun gelmesiyle bir kez daha sevindik, onun manevi ikliminden doya doya istifade etme gayreti gösterdik.Oruçlarımızla,teravih namazlarımızla, sadaka-i fıtır ve zekatlarımız vs. ibadetlerimizle dolu-dolu bir Ramazan idraki içinde olmaya çalıştık.

Ramazan ayı geldiğinde çeşitli müslüman tipleri ortaya çıkar.Kimi müslümanlar sadece oruç tutarak bu ayı yaşamaya çalışır.Sadece oruç tutar fakat “Orucun günahlara karşı bir kalkan“ olduğu şuurundan uzak olarak namazsız bir Ramazan yaşar.

Kimi de Ramazanın geldiğinden dahi habersizdir desek yeridir. Zira Ramazan onun evine uğramamıştır, hanesinde oruç tutulmamıştır.Bu hanede ne Namaz vardır ne de Oruç. Aslında oruç tutacağını fakat havaların çok sıcak olduğunu, akşama kadar sıcağın altında çalıştığını, patronun izin vermediğini vs. dile getirerek kendince Oruç tutmamaya kılıf da bulur.

Ve bir kısım müslüman da Ramazanın gelmesiyle müslümanlığını hatırlar. Ramazanın gelmesiyle Namaza başlayan bu tip müslümanlar Ramazan boyu yoğun bir tempoyla ibadet yaparak Allah nezdinde iyi pirim yaptığına inanır.Beş vakit namazlarını camide kılmaya gayret eder.İçki içen biriyse Ramaznda ara verir, kahvehane müdavimi ise Ramazanda kahvehaneye ara verir. Kısaca günahları bir aylığına bırakır ve ibadete yoğunlaşır.Bir aylık yoğun ibadet temposuyla gelecek 11 ayın ibadetini depolamanın! verdiği haz ile Şevval’in birinden itibaren kaldığı yerden devam eder.

Ramazanda bir tip müslümandan daha bahsedeyim. Ramazan geldiğinde İstanbul gibi bazı büyük şehirlerde zuhur eder bu tipler. Falanca baba türbesinde iftar açarlar,bilmem ne baba türbesinde akla hayale gelmez bir takım sapkın ritüeller yaparlar.Üstelik bunlar din adına yapılır şuursuzca. En akıllı sandığımız genç üniversitelisi de aynı sapkınlığın içindedir. Bir kaç misal verelim bunlara da gülelim mi ağlayalım siz karar verin artık.

Yer İstanbul..Oruç Baba denilen bir Türbe önünde izdiham var. Herkes  Oruç Baba’ya koşmuş! , eller de sirkeler. Sirkeyle orada Oruç açılacakmış. Herkes birbirine sirke veriyor. Güyare 7 kişiden alınan sirke makbül olurmuş.Yaşlı bir teyze TV mikrofonuna ne diyor bakınız: “Kızımın çocuğu olmuyordu, 10 senedir buraya gelip gideriz. Allah’a şükür kızım tüp bebekle çocuk sahibi oldu.Teşekkür etmeye geldik”…Kızının çocuğu olmuş teşekkür için türbeye gelmiş! Türbe olmuş Kadın Doğum Uzmanı doktor! Ölüye teşekkür nasıl bir şey sizce? Sizce ölü çocuk verir mi, yaratabilir mi? Töbe töbe!!

Komedi bitmedi dostlar. Bir başka kadın, elinde anahtar, türbenin etrafına sürüyor…. Meğer o da ev istiyormuş! Orayı emlak dükkanı sanmış olmalı! Ve ekranda bir başka adam. Onda iki anahtar var.Anlaşılan iki şey isteyecek. Anahtarları türbenin etrafına sürme, gezdirme işini o da aynen yapıyor. Meğer o adam da iş ve araba istiyormuş…Türbe İŞ-Kur olmuş maşallah!

En acıklı şahne de şu bence.Tesettürlü bir genç kadın geliyor ekrana.“ Tamam bu kardeşimiz şuurlu birine benziyor.Milleti uyarmak için gelmiş olmalı“ demeye kalmadan bir de baktık ki elindeki duvağı, türbeye sürüyor. Meğer evlenmek istiyormuş …Belli ki evde kalmış kızımız! Daha sonra bir genç erkek. Elinde soru kitapçığı aynı işlemi oda yapıyor.. Sınavı geçmek istiyormuş…Bir diğeri kalemini kapıya sürtüyor.İmtihanı varmış kazanması için yardım istiyor…

Dostar işte memleketimden Müslüman tipleri…Sizce Allah bu tiplerden hangisini beğenir? Ya da Efendimiz bu manzaralara şahit olsa ne der, nasıl tepki verir?

Bayramınız mübarek olsun…04.08.2013/Viyana1363 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUR’AN-I KERİM’İ YAKMAK - 01/02/2023
İsveç’teki menfur Kur’an yakma eylemi gündemdeki yerini koruyor. Ortada Müslümanların kutsalına açık bir saldırı var, tabii olarak da tepkiler. Olayın dini olduğu kadar siyasi yönü de var. Orası ayrı mesele. Biz burada dînî boyutu üzerinde duralım.
İMAN İSPAT İSTER - 15/01/2023
İman ve onun pratiği olan ameller/ ibadetler ahlaka yansımalı. İnancın gereği salih ameller işlemek ve güzel ahlaklı olmak bir müslümanın hayat nizamı olmalıdır
BÜYÜK İKRAMİYE - 31/12/2022
Dostlar, asıl “büyük ikramiye” nedir biliyor musunuz? Büyük ikramiye, piyangoya vereceğin 100 lirayı bir fakire vermendir(infak).
ÜÇ HARFLİLER MESELESİ - 15/12/2022
“Üç harfliler” denilince toplumda hemen herkes aynı şeyi anlıyor. En azından son zamanlara kadar öyle idi. Üç harflilerden kastedilen elbette “cinler”.
MERHAMET VE SOKAK HAYVANLARI MESELESİ - 01/12/2022
Merhamet, insanı insan yapan önemli hasletlerden biridir. Yüce Yaratıcımızın bize en büyük nimetidir belki de. Yine merhamet Rabbimizin “er-Rahman” isminin bir tecellisidir.
GELECEK KAYGISI - 15/11/2022
Şu üç günlük dünyada nice planlarımız vardır geleceğe dair. Aynı zamanda kaygılıyız da geleceğimizden. Acaba geçinebilecek miyiz? Acaba maaş yeter mi? Çocuklarımızı okutabilir miyiz, onları evlendirmeye gücümüz olur mu?
İLÂHİ LÜTUF AİLE - 28/10/2022
Rabbimizin eşler yaratması, yani evlilik aslında Rabbimizin ayetlerinden, varlığının ve kudretinin delillerindendir. (Rum 21)
HZ.MUHAMMED BİZİM NEYİMİZ OLUYOR? - 18/10/2022
Hz Muhammed bizim neyimiz oluyor? El-Cevab: Hz.Muhammed bizim rol modelimizdir. Örnek insandır. (Ahzab 21)
PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret410745
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796818.8721
Euro20.198620.2795
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi