• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • Pazar /Rize
    • Pazar / Rize
Recep ŞAHAN
recepsahan@hotmail.com
Yarın İçin Ne Hazırladın.10.12.13
21/12/2015

Hepimizin “yarın“ için planları vardır.Kimimiz çocuklarımızın daha iyi yarınları olması için çalışır, onları yarınlara hazırlarız. Bu yolda onların okumaları için bin bir fedakarlıklarda buunuruz.Kimimiz maddi manada çalışır üç beş kuruş biriktirip ev yaptırır, araba alırız, yine çocuklarımızın gelecekte rahatı için birikimlerimizden bir kenara bir miktar koyarız.

Ancak bütün bunlar “ sonu olan yarınlar“ için değil midir? Nihayette bu yarınlar mezarda son bulacak.Bu durumda bütün gayretimiz “sonlu yarınlar“ için olmuş oluyor. Ve tabii olarak bütün bir ömür biriktirilen mal ve servetler mezardan geri dönmüş olacak.

Tam bu noktada şu soru akla geliyor: Hangi tür davrnışta bulunayım ki sonsuzluğa yelken açmış olsun ve beni ötelerde sahil-i selamete çıkarsın?

Bu soruya sağlıklı cevap verebilmek için de her zamanki gibi yine Kur’an ve Sünnete müracaat etmek en isabetli karar olacaktır.Evvela şunu belirtelim ki Kur’an’ın YARIN dediği zaman kavramı bizim dünyevi manadaki “bugünden sonra gelen gün“ anlamındaki zaman kavramı değil elbet.Kur’an’ın yarın dediği aslında öldükten sonra tekrar dirilişin gerçekleşeceği hesap günü.Mahkeme-i Kübra’nın kurulup bu dünyaynın hesabının verileceği gün ya da zaman. Zaman diyoruz çünkü o günün mahiyetini bilemiyoruz. Ama bu dünya günü ile aynı olmasa gerek.

Neyse şimdi Kur’an bu husustaki mesajına kulak verelim: “Siz ey imana ermiş olanlar! Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun; herkes yarın için ne hazırladığına baksın! Ve (bir kez daha) Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun, çünkü Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır“(Haşr 59/18) Demek ki “yarın“ denilen büyük birgün var ki o güne hazırlıklı olmak gerekiyor.Bu noktada Kur’an bir hususa daha dikkat çekiyor. Yarın aslında en yakın zaman dilimini ifade eder.O zaman ayet zımnen şunu da demiş oluyor kanaatimizce: Ey muhatab! Kıyamet ya da yeniden dirilip hesap verme zamanı o kadar da uzak değil.Yarın kadar yakındır.Sakın ha gaflet içinde olma, o gün işine yarayacak amellerde bulun.! O zaman biz iman ehline düşen ,ayet-i kerimenin de ifade ettiği gibi, devamlı surette Allah’a karşı sorumluluk bilinciyle hareket ederek gelmesi kesin olan o büyük duruşma gününe her şeyden daha fazla nesaimizi sarf etmektir.

Yazımızın başlığına sağlıklı cevaplar aramaya devam ediyoruz.Kur’an’dan bir ayet ile aramaya başladığımız cevabımızı sünnetten de bir örnek vererek sağlam bir zemine oturtalım.Bir gün sahabeden birisi Efendimiz(sav)‘e gelerek sorar:

-Ey allah’ın Rasulü! Kıyamet ne zaman kopacak? (aslında Son Saat ne zaman diyor.Soran sahabi: mete’s-seah diye soruyor) Efendimiz, şu zaman kopacak, bu zaman kopacak diye bir cevap vermiyor.Neden? Bir: O(sav) da kopacak zamanı bilmiyor. Çünkü Allah bildirmemiş. Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez...“(En’am6/59) İnsan için lüzumlu bir bilgi olsaydı her halde bildirirdi.Bugün kıyamet için tarh verenlerin kulakları çınlasın! İki: Efendimiz soruyu soran kişiye daha lüzumlu , daha can alıcı bir soru soruyor:

-Sen o kıyamet için ne hazırladın?

Şimdi bir kere daha düşünelim.Hazır mıyız? Yarına ne gibi yatırımlarımız var.? Mahkeme-I Kübraya çıkıp dünya sicillerimiz ortaya çıkarıldığı vakit ne yaparız?Hesabımızı kolay mı veririz, zor mu?Şimdi muhasebe zamanı. Bakınız yıl sonu yaklaşıyor.Dünya işlerimizde sıkı muhasebe yapıyoruz. Peki ebedi hayatımız için ne yapıyoruz? Öyleya hepimiz cennete talibiz.Ama cennet tombaladan çıkmıyor ki? Özellikle 5 vakit namaz kılmayan mümin kardeşlerimiz acaba neye güveniyor?Yoksa onların bildiği bizim bilmediğimiz bir şey mi var.Bu kadar rahat olduklarına göre! Ha keza haram helal demeden midesini dolduranlar.İçki, kumar ve fazile kazancını pisletenler? Bu kardeşlerimizin Büyük Mahkemede Allah’I ikna edecekleri! makul savunmaları vardır her halde!10.12.2013/Viyana1496 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUR’AN-I KERİM’İ YAKMAK - 01/02/2023
İsveç’teki menfur Kur’an yakma eylemi gündemdeki yerini koruyor. Ortada Müslümanların kutsalına açık bir saldırı var, tabii olarak da tepkiler. Olayın dini olduğu kadar siyasi yönü de var. Orası ayrı mesele. Biz burada dînî boyutu üzerinde duralım.
İMAN İSPAT İSTER - 15/01/2023
İman ve onun pratiği olan ameller/ ibadetler ahlaka yansımalı. İnancın gereği salih ameller işlemek ve güzel ahlaklı olmak bir müslümanın hayat nizamı olmalıdır
BÜYÜK İKRAMİYE - 31/12/2022
Dostlar, asıl “büyük ikramiye” nedir biliyor musunuz? Büyük ikramiye, piyangoya vereceğin 100 lirayı bir fakire vermendir(infak).
ÜÇ HARFLİLER MESELESİ - 15/12/2022
“Üç harfliler” denilince toplumda hemen herkes aynı şeyi anlıyor. En azından son zamanlara kadar öyle idi. Üç harflilerden kastedilen elbette “cinler”.
MERHAMET VE SOKAK HAYVANLARI MESELESİ - 01/12/2022
Merhamet, insanı insan yapan önemli hasletlerden biridir. Yüce Yaratıcımızın bize en büyük nimetidir belki de. Yine merhamet Rabbimizin “er-Rahman” isminin bir tecellisidir.
GELECEK KAYGISI - 15/11/2022
Şu üç günlük dünyada nice planlarımız vardır geleceğe dair. Aynı zamanda kaygılıyız da geleceğimizden. Acaba geçinebilecek miyiz? Acaba maaş yeter mi? Çocuklarımızı okutabilir miyiz, onları evlendirmeye gücümüz olur mu?
İLÂHİ LÜTUF AİLE - 28/10/2022
Rabbimizin eşler yaratması, yani evlilik aslında Rabbimizin ayetlerinden, varlığının ve kudretinin delillerindendir. (Rum 21)
HZ.MUHAMMED BİZİM NEYİMİZ OLUYOR? - 18/10/2022
Hz Muhammed bizim neyimiz oluyor? El-Cevab: Hz.Muhammed bizim rol modelimizdir. Örnek insandır. (Ahzab 21)
PEYGAMBERİMİZ CAMİ VE İRŞAD - 01/10/2022
Allah Rasulünün mescidi sadece namaz kılınan mekan değildi. O’nun mescidi mektep idi, irşad merkezi idi, adliye idi, diplomatik münasebetlerin sürdürüldüğü yer idi, misafirhane idi, hapishane idi, hastane idi…
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam75
Toplam Ziyaret410752
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796818.8721
Euro20.198620.2795
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi