• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • recepsahan.net
  • Artvin
  • ESPİYE
  • recepsahan.net
  • recepsahan.net
  • Espiye / Kurugeriş
  • recepsahan.net
  • Espiye/Karaovacık yaylası
  • Recep ŞAHAN'ın Web Stesi
  • Espiye/ Kurugeriş
Recep ŞAHAN
recepsahan@gmail.com
Hangi Mevlana.16.12.13
21/12/2015

Hz. Mevlana’nın 740. vuslat yıl dönümünü(vefatı 17 Aralık 1273) idrak ediyoruz. Asırlar ötesinden çağımıza ışık saçan Hz. Mevlana hakkında çok şey yazıldı, çok şeyler söylendi.Her sene bu zamanlarda O’nun vuslat sene-i devriyesi dolayısıyla çeşitli etkinlikler tertip ediliyor. Basın yayın vasıtalarında bol bol Hz. Mevlana’yı duyuyoruz.Benim burada dikkat çekeceğim husus şu: Bütün bu anlatımlarda bize gerçek Hz. Mevlana anlatılmıyor diye düşünüyorum. Hz. Mevlana denilince cımbızlama yapılarak “sevgi, hoş görü, ne olursan ol gel..“ gibi söylemler ön plana çıkarılarak anlatılıyor.Herkesin Mevlana‘sı ayrı sanki. Tıpkı müslümanların düşünce dünyasında birden fazla Hz. Muhammed(sav) tasavvuru olduğu gibi.Kimisine göre Hz. Muhammet hep göklerdedir,hep mucizelerle dolaşır,yer yüzüne inmez. Kimisine göre O tıpkı bir postacı gibiydi.Vahyi aldı ve bize ulaştırdı.Görevi de bitti.Halbu ki Kur’an bambaşka bir Hz.Muhammed portresi çiziyor bize.

Ha keza Atatürk de böyle. Her kesimin Atatürk‘ü farklı. Bugün ülkemizde sağ kesimin Atatürk‘ü ile sol kesimin Atatürk‘ü bir mi?

İşte Hz Mevlana hususunda da herkesin kafasında farklı portreler vardır. Lakin Mevlana bize anlatılanlardan ibaret değildir. Çağlar geçtikçe eskimeyen o büyük insan ve eserlerinda acaba sadece bu anlatılanlar mı var? Elbette hayır. O’nun bir Kur’an hadimi/hizmetkarı olduğu, Hz.Peygamber’in sevdalısı olduğu saklanıyor bu milletten.Neden?

Çünkü Kur’an hadimi bir Mevlana herkesin işine gelmez . Peygamber sevdalısı bir Mevlana bir takım kimselerin işine yaramaz.Onlara buradan ekmek çıkmaz.Bu sebeple bunlar “sevgi, aşk, ne olursan ol gel diyen, kimsenin dinine ibadetine inancına karışmayan, bu konularda söz söylemeyen bir Mevlana elbette tam onlara göre oluyor.

Bakınız ne diyor Hz. Mevlana:

“Can taşıdığım müddetçe Kur’ân’ın kölesiyim. Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) yolunun toprağıyım. Kim benden bundan başka bir şey söylerse, o sözlerden de söyleyenden de bîzârım.”

Bu sözleri de gösteriyor ki Hz.Mevlânâ’yı Kur’an’dan , Peygamber Efendimiz’den (s.a.v.) ayrı düşünmek mümkün değildir Ama her nedense bugün bize öyle bir Mevlana portresi çiziliyor ki sanki karşımızda bir İslam büyüğü yok ,batılı bir filozof var.

Tamam. O, insanlığı kucaklayan bir sevgi anlayışına sahipti. Ancak onun engin düşüncesinin kaynağında Kur’an ve Sünnet vardır. Yani O’nun felsefesi Kur’an ve Sünnetten beslenmiştir.Eserlerini okuyanlar buna vakıf olacaklardır elbet. Bu hususu şöyle dilde getirir:

Pergel gibiyim, bir ayağımla şeriat üstünde sağlamca durduğum halde öbür ayağımla yetmiş iki milleti dolaşıyorum

Bin kere bozmuş olsan da tövbeni yine gel” çağrısını “günahlardan arınma” şeklinde anlamak yerine “günaha teşvik” olarak anlamak Mevlana’ya ve O’nun düşünce sistemine –tek kelime ile- ihanettir. Halbuki O’nun dergahı arınma yeriydi. Günah kiri ile kirlenip paslanan sineleri yeniden inşa etmek, kendini kaybeden insanlığı yeniden kendine getirmek O’nun gayesiydi. Yoksa “ne olursan ol gel, gel ve olduğun gibi kal, günahlarına devam et” demek istememiştir her halde.

Hz.Mevlana’nın bir Hak(c.c) aşığı olduğu da pek ön planda tutulmaz, ya da sadece üzerinden geçilir.Halbuki O’nun asıl hedefi Maşuku olan Cenab-ı Hakk’a kavuşmaktır.Nitekim ölümü Vuslat olarak nitelenmiştir.Ölüm gecesine de Şeb-i Arus(Düğün Gecesi) denilmiştir.Çünkü O ölümü VUSLAT, ölüm gecesini Düğün Gecesi olarak görmektedir.

Vuslatının 740. yılında O’nu rahmetle anıyoruz.16.12.2013960 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

VEFÂKÂR İNSAN MODELİ OLARAK PEYGAMBERİMİZ - 15/10/2021
Vefa, görülen iyilikleri unutmamak, iyilikte bulunanlara misliyle veya daha güzeli ile karşılık vermektir.
İMAM HATİPLER MESELESİ - 04/10/2021
Bu ülkede İmam Hatipler açıldığından beri hep gündem olmuştur.
İSLAM KARDEŞLİĞİ-2 - 15/09/2021
Medine’de Evs ve Hazreç kabileleri İslâm’dan önce birbirleriyle savaşmışlar, uzun yıllar çok kan akıtmışlardı. İ
İSLAM KARDEŞLİĞİ-1 - 01/09/2021
İnsan Allah’ın yarattığı en saygın varlıktır.( İsra 70, Tin 4). Hepimiz Ademoğluyuz Adem’in çocuklarıyız.
SOSYAL MEDYA AHLÂKI - 13/08/2021
İnsan yaratılış itibariyle iyiliğe de kötülüğe de meyilli yaratılmıştır.
YAYLACILIK DA MUTASYONA UĞRADI - 29/07/2021
Bölgemizde yaylacılık hayatın bir parçası. Çok eskiye dayanan bir gelenektir yaylacılık.
15 TEMMUZ'U SULANDIRMAK - 14/07/2021
Ülke olarak darbelere hiç de yabancı değiliz. Son olarak 15 Temmuz 2016 gecesi de darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık.
DÜNYA TUTKUSU - 01/07/2021
Dünya tamahkârlığı, dünya tutkusu, âhireti unutarak yaşamak ahirette bizi sıkıntıya sokacak en mühim meseleler.
ÖLÜNCE NE OLACAKSINIZ? - 13/06/2021
Hiç düşündünüz mü ölünce ne olacağımızı?
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret322758
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi