• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • recepsahan.net
  • Artvin
  • ESPİYE
  • recepsahan.net
  • recepsahan.net
  • Espiye / Kurugeriş
  • recepsahan.net
  • Espiye/Karaovacık yaylası
  • Recep ŞAHAN'ın Web Stesi
  • Espiye/ Kurugeriş
Recep ŞAHAN
recepsahan@gmail.com
AH GİRESUN'UM AH!
27/06/2019

Geçenlerde bir arkadaşımın   yaylada (Gümüşhane Kürtün’e bağlı bir oba)   misafiri oldum. Espiye Karaovacık yaylasından aracımla gittim. Obada aracımı park ederken bir şey dikkatimi çekti. Arkadaşın aracı pırıl-pırıl, benimki ise toz toprak içindeydi. Kendisine, benim aracım  toz içinde, seninki cillop  gibi. Yeni mi yıkadın dedim. Hayır yıkamadım, Doğankent’ten yeni geldim daha dedi. Şaşırdım tabi. Ama işin sırrını daha sonra öğrendim. Akşama doğru obadan Güvende yaylasına çıkıp oradan da dönüp Örümcek Ormanlarından aşağı Kürtün üzerinden Harşıt’a indik. Ee ne var bunda mı diyorsunuz. Sabredin. Tâ Güvende’den  Kürtün’e kadar tüm yol beton idi. Arkadaşımın aracının cillop gibi olmasının sırrı çözülmüştü. Harşıt ve Kürtün’lüler yaylaya çıkarken araçlarının lastiği çamura/toza-toprağa dokunmadan çıkıyorlarmış meğer. Ben yeni keşfettim!

Sonra düşündüm. “Yahu bu Gümüşhane başka bir cumhuriyete mi bağlı acaba?” dedim kendi kendime. Yok eğer Giresun Espiye’nin de bağlı olduğu Türkiye Cumhuriyetine bağlı ise aynı nimetler bizde niye yok? Bizde eksik olan ne acaba? Kaynak mı yok, yoksa adam kıtlığımı var? Bu duruma etkili ve yetkililer ne derler acaba? Mutlaka bir izahları vardır. Eminim. Ama verilecek cevap bu tabloyu izaha yeter mi orası meçhul.

İkinci misal Kazıkbeli’nden. Malum Kazıkbeli de Kürtün sınırlarında bir yayla. Karaovacık’tan Kazıkbeli’ne de gittim memleketteyken. Ne mi gördüm? Tilkicek’ten yukarı, az bir kısmı hariç olmak üzere  Kazıkbeli’ne kadar betonlanmış durumda.

Ramazan bayramı için memleketteyken şahit olduk bunlara.Bizim yaylamız Karaovacık. Espiye’ye yaklaşık 65 km mesafededir. Yol Ericek’e kadar asfalt. Tamam. Yolun geri kalan kısmı içler acısı. Her taraf çukur. Bir kez yaylaya çıkıp inen aracını sanayiye çekiyor. Elin yaylalarına greyder-kepçe yağarken bizimkine... Çok mu zor yayla sezonu açılınca en azından ana yolları gözden geçirmek. Şöyle bir greyder geçmesi çok mu zor. Milletimiz bunu hak etmiyor mu? Biz betonu-asfaltı geçtik stabilize yola da razıyız ama en azından düzgün olsun.  Çok mu şey istiyoruz dersiniz?

Sis Dağı’na gitmek nasip olmadı. Ama gidenlerden dinledim. Sahilden tâ Sis Dağı’na kadar asfaltmış iyi mi? Eminim ki Trabzon’un diğer büyük yaylalarında da durum böyledir.

Geçelim Ordu mıntıkasına. Aybastı Perşembe Yaylası başta olmak üzere bir çok yaylaya ulaşım bizim Espiye-Karaovacık, Espiye-Çakıl, Güce-Ağaçbaşı yaylalarımıza olan ulaşımdan daha ileri düzeyde. Ordu’da nerdeyse asfaltsız yayla yok. Denilebilir ki Kümbet ve Bektaş yaylalarında durum gayet iyi. Tamam. Doğru. Lâkin Giresun’un yaylaları bunlardan ibaret değil ki.

Başka bir misal. Bundan 10 sene kadar evvel Harşıt’ta vazifedeyken de benzer duruma şahit olmuştum. Kavraz deresi yer yer Gümüşhane ile Giresun’un tabii sınırı oluyor. Derenin bir yakası Giresun diğer yakası Gümüşhane oluyor. Ne mi gördüm? Gümüşhane yakasında aracımızla 3.vitesle bile gidebilirken Giresun yakasında 1. vitesle haldır-huldur gidiyorduk. Yollar patates çukuru olmuştu. O zaman da “Gümüşhane ayrı cumhuriyete mi bağlı acaba?” diyorduk. Hatta kış mevsiminde çok kar yağıp da  yollar kapanınca Doğankent’in Kürtün köylerine  yakın köylerinin yollarını Gümüşhane ekiplerinin açtığı da olurdu. Bizim ekip gelene kadar Gümüşhane ekipleri hayrına yollarımızı açarlardı.

Kültürümüzün ve hayatımızın bir parçası olan yaylalarımızda acilen ciddi çalışmalar yapılmalı. En başta mevzuat düzenlemeleri yapılmalı. Betonlaşmaya ve talana asla müsaade edilmemeli ama vatandaş da mağdur edilmemeli. Formaliteler azaltılmalı. Yol ve elektrik yaylalarımızın acil halledilmesi gereken iki sorunu. Bölgemizin ulusal ve yerel meclis üyeleri başta olmak üzere muhtarlar, STK’lar ve vatandaşlarımız el ele vererek bunları çözüme kavuşturmalı.22.06.2019478 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÖLÜNCE NE OLACAKSINIZ? - 13/06/2021
Hiç düşündünüz mü ölünce ne olacağımızı?
KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA BİLİNCİ - 26/05/2021
Kudüs aslında bir mabedin adıdır. Mescid-i Aksa’nın (Beytü’l-Makdis’in) diğer adı, ya da eski adıdır Kudüs. Sonraları şehre isim olmuştur.
11 AYIN SULTANINA VEDA VE BAYRAM - 13/05/2021
Kutlu bir misafir gelmişti evlerimize. Bir ay misafirimiz oldu ve artık gidiyor..
İYİLİK - 26/04/2021
Her müslüman için nihai hedef cennettir. En azından iddia odur.
KUTLU MİSAFİR RAMAZAN - 10/04/2021
Ayların sultanı kutlu misafir Ramazan hanelerimizi şenlendiriyor. Ne mutlu bu kutlu misafiri hakkıyla ağırlayanlara.
DİLEKÇE - 02/04/2021
Dünyaya “yalan dünya” da diyoruz değil mi? Hakikaten dünya yalan mıdır sizce?
ŞEHİT AHMET - 17/03/2021
Bu yazımızda size şehit Ahmet’in hikâyesini anlatacağım.
BAĞIMLILIK MI ÖZGÜRLÜK MÜ? - 02/03/2021
Bağımlılık, kişinin kullandığı bir nesne veya yaptığı bir eylem üzerinde “Kontrolünü kaybetmesi” ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır.
ŞÜKÜRSÜZLÜK HASTALIĞI - 29/01/2021
Allah bizi şerefli bir varlık olarak en güzel kıvamda yarattı(Tin 95/4) ve sayısız nimetleri de önümüze serdi.(İbrahim 14/32-34, Nahl 16/18)
 Devamı
SOSYAL MEDYA

    Vaaz Sohbet Kanalı


      Espiyem Medya
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam124
Toplam Ziyaret303774
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.65868.6933
Euro10.312510.3538
HAVA DURUMU
Üyelik Girişi
Saat